Son dakika…Dünya şokta! Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti

70 Punto Dünya

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti. Gelen son dakika haberine göre Kraliçe uzun süredir tedavi görüyordu. Bugün acilen hastaneye kaldırılan Kraliçe, 96 yaşında yaşamını yitirdi. İngiltere’de 10 gün yas ilan edileceği öğrenildi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bir süredir sağlık sorunları yaşamaya devam ediyordu. Ülkenin yeni Başbakan’ı Liz Truss’ın tebrik kabulünde bile Balmoral’daki şatosundan ayrılamayan kraliçenin sağlık durumunun kötüleştiği açıklanmıştı.

Yas dönemi sona erince muhtemelen bir yıl sonra Prens Charles, Kraliçe’nin yerine resmen tahta çıkacak. 

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Kraliçe bugün öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde hayatını kaybetti” denildi.

‘LONDRA KÖPRÜSÜ YIKILDI’

Kraliçe’nin ölümü ‘Londra Köprüsü Yıkıldı’ parolası ile duyuruldu.

ULUSAL MARŞ ÇALINDI

BBC ekranlarında Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünü duyuran haberin verilmesinin ardından Kraliçe’nin fotoğrafları eşliğinde ulusal marş çalındı.

70 YIL SÜREN DÖNEM

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, 70 yıl hüküm sürdükten sonra 96 ​​yaşında Balmoral’da öldü.

Ailesi, Perşembe günü erken saatlerde sağlığıyla ilgili endişelerin artması üzerine İskoç malikanesinde toplandı.

Kraliçe 1952’de tahta çıktı ve muazzam bir toplumsal değişime tanık oldu. Ölümüyle birlikte, eski Galler Prensi olan en büyük oğlu Charles, yeni Kral ve 14 Commonwealth krallığının devlet başkanı olarak ülkeyi yasta yönetecek.

Doktorlar Kraliçe’yi tıbbi gözetim altına aldıktan sonra, Kraliçe’nin tüm çocukları Aberdeen yakınlarındaki Balmoral’a gitti.

Torunu Prens William da yolda, kardeşi Prens Harry ile birlikte orada.

15 BAŞBAKAN GÖRDÜ

Kraliçe II. Elizabeth’in devlet başkanı olarak görev süresi, savaş sonrası kemer sıkma, imparatorluktan İngiliz Milletler Topluluğu’na geçiş, Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ne girmesi ve Avrupa Birliği’nden çekilmesini kapsıyordu. Saltanatı, 1874 doğumlu Winston Churchill ile başlayan ve 101 yıl sonra 1975’te doğan ve bu haftanın başlarında Kraliçe tarafından atanan Liz Truss da dahil olmak üzere 15 başbakanı kapsıyordu.

Saltanatı boyunca başbakanıyla haftalık olarak görüştü.

Londra’daki Buckingham Sarayı’nda, Kraliçe’nin durumuyla ilgili güncellemeleri bekleyen kalabalık, ölümünü duyunca ağlamaya başladı.

Kraliçe Elizabeth Alexandra Mary Windsor’da 21 Nisan 1926’da Mayfair, Londra’da doğdu.