Bir efsaneye veda! Serena Williams kortları bırakıyor

70 Punto Spor

Tenis deyince akıllara gelen ilk isimlerden biri Serena Williams. Fakat bugün tenis dünyasında bir veda yaşandı. Başarıylarıyla adından söz ettiren 40 yaşındaki sporcu tenise veda etmeye hazrlanıyor.

Tenise ilgi duymasak bile adına aşina olduğumuz Serena Williams. 1981 yılında Florida’da doğan Serena Williams, dünyanın en çok kazanan kadın sporcusu unvanıyla birlikte tenis kariyerini noktalamaya hazırlanıyor. 23 kez Grand Slam şampiyonu olan Williams’ın ailesi de tenisçi. Ablası Venus Williams ile birçok turnuvaya katılan ve mücadele eden Serena Williams, 19 Ağustos-11 Eylül arasında 21. kez ABD Açık’ta yarışmak için USTA Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’nde korta çıktıktan sonra raketini kenara bırakacak.

14 YAŞINDA İLK MAÇINA ÇIKTI

İlk maçını 14 yaşında oynayan Serena, Grand Slam sahnesine Avustralya Açık’ta 18 yaşındayken çıktı. 19 yaşında dünya sıralamasında ilk 10 sıraya giren Williams, ilk Grand Slam zaferini de 1999 Amerika Açık’ta Martina Hingis’i finalde yenerek kazandı.

EŞİT ÜCRET İÇİN MÜCADELE ETTİ

Kortlarda efsaneleşirken, kadın tenisinin erkek tenisiyle aynı ekonomik şartlara ulaşması için mücadele etti. Serena Williams’ın öncülerinden olduğu eşit ücret hareketi başarıya ulaştı. 2007’den itibaren, 4 Grand Slam Turnuvası da kadın ve erkek tenisçilere aynı para ödülünü vermeye başladı.

HAMİLEYKEN BIRAKMADI

Serena Williams, Avusturalya Açık Turnuvası’nı kazanırken 8 haftalık hamileydi. 2017 yılında Alexis Ohanian ile evlenen Williams, aynı sene kızı Alexis Olympia Ohanian Jr dünyaya getirdi ve zorlu bir süreç yaşadı.

BİR DÖNEM BEDENİNE TAKINTILIYDI

Serena Williams bir dönem fiziğine takıntılı olduğu biliniyor. 2018 yılında verdiği bir röportajda ünlü tenisçi artık bedenini olduğu gibi kabullendiğini ve onun silahı olduğunu ifade etmişti. Harper’s Bazaar dergisinin Temmuz 2018 sayısı için röportaj veren Williams, “Benim için zordu. Venus’ten farklıydım. O ince, uzun ve güzeldi. Bense güçlü ve kaslıydım” ifadelerini kullanmıştı. 36 yaşındaki tenisçi ayrıca, “Bu, benim. Bedenim benim silahım ve makinem” açıklamasında bulunmuştu.

TENİSİ BIRAKMAYA HAZIRLANIYOR

2017’de Avustralya Açık’ı kazandığında 23’üncü Grand Slam kupasını kaldıran Serena Williams, tenise veda etmeye hazırlanıyor. Vogue dergisi için bir köşe yazısı kaleme alan 40 yaşındaki Williams, kariyerini noktalayıp, “tenisten uzaklaşarak evrim geçirmek istediğini” belirtti.

“Emeklilik kelimesini hiçbir zaman sevmedim” diyen Williams, “Belki bunu anlatmak için kullanılabilecek en iyi kelime. Tenisten uzaklaşarak benim için önemli olan diğer şeylere doğru evrim geçiriyorum” dedi.

Tenise veda edeceğini açıkladığı yazıda Williams, “Asla ailem ve tenis arasında bir seçim yapmak zorunda kalmak istemedim. Bu adil değil” ifadelerini kullandı ve ekledi; Eğer erkek olsaydım bunu yazmazdım, çünkü eşim fiziksel yükü çekerken ben oynamaya ve kazanmaya devam ederdim.