Son dakika: Merkez Bankası faiz kararı belli oldu

70 Punto Ekonomi

Son dakik haberine göre, Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. Politika faizi yüzde 12’ye indirildi. Dolar 18.40 seviyelerini gördü. Peki uzman isimler ne diyor? İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi indirdi. Resmi olarak açıklanan enflasyon yüzde 80’in üzerindeyken faiz yüzde 12 seviyesine çekildi.

Merkez Bankası geçen ay gerçekleştirilen toplantıda yılın ilk faiz değişikliğini yapmıştı. Banka politika faizini 100 baz puanlık indirimle yüzde 14’ten yüzde 13’e çekmişti.


UZMAN İSİMLER NE DİYOR?

İktisatçı Mahfi Eğilmez, ‘Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede merkez bankası faiz indiriyor ve bazı yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?’ ifadelerini kullandı.

Atilla Yeşilada, ‘TCMB artık “yoldan çıktı”.  100 baz puan daha faiz indirimi, ben Dünya’da değil, Mars’ta yaşıyorum demek. dedi. 

Prof.Dr. Özgür Demirtaş: Hükümetin ekonomi politikası yanlış.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Merkez Bankası faiz oranını 100 baz puan daha indirdi. Tüm dünya ulusal para birimini korumaya çalışırken biz paramızın pul olması için adeta seferberlik ilan etmiş durumdayız. Erdoğan ve şürekası göz göre göre ülkeyi uçuruma sürüklüyor.’ açıklamasında bulundu