ÖTV indirimi yerine matrah artırımı! Matrah artırımı otomobil fiyatlarını nasıl etkiler

Ekonomi

Bakan Nebati bütçe görüşmelerinde soruları cevaplarken otomobillerde ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını açıkladı. Nebati bunun yerine bir matrah düzenlemesi yapacaklarını duyurdu. Bu haberle beraber vatandaş matrah artırımı ne anlama geliyor, otomobil fiyatlarında değişikliğe sebep olacak mı? diye düşünmeye başladı.

“Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı? sorusu merak edilen konuların başında geliyordu ancak Bakan Nebati komisyondaki Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe görüşmelerinde böyle bir çalışmanın olmadığını net bir şekilde ifade etti. Nebati, bir matrah düzenlemesinin yürütüldüğü söyledi. Kulağa ÖTV kadar tanıdık gelmeyen ‘matrah artırımı’ haliyle otomobil alma düşüncesindeki vatandaşların dikkatini çekti.

MATRAH NEDİR? OTOBOBİL FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler düşürülerek elde edilen tutar üzerinden hesaplanır. Bu şekilde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur.

ARAÇ MATRAH FİYATI NEDİR?

ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alıyor. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendiriliyor. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için oran ise yüzde 60 olarak belirleniyor.

ELEKTİRİKLİ ARAÇLARDA MATRAH

Motor gücü 85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlarda ÖTV oranı yüzde 10, 85 kW- 120 kW arası elektrikli araçlarda yüzde 25, 120 kW üzeri elektrikli araçlarda yüzde 60.

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak. İndirimle birlikte ÖTV’ye esas olan rakam düşeceği için otomobil fiyatları da düşecek. Matrah düzenlemesiyle yerli üretim otomobillerin fiyatının düşmesi bekleniyor.