Herkes şaka sandı, Elon Musk dediğini yaptı! İşte Twitter ‘mavi tik’inin Türkiye fiyatı

Bilim

Twitter’ı satın alma sürecini tüm dünya takip etti ve nihayetinde dediğini yaptı, dev sosyal medya mecrasının sahibi oldu. Gündemden bir an olsun düşmeyen Elon Musk başından beri herkesin şaka sandığı ‘mavi tik’ paralı olacak sözünü hayata geçirdi. Peki mavi tik almanın Türkiye’de fiyatı ne olacak? Kimler mavi tik alabilecek?

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk geçtiğimiz aylarda Twitter‘ı satın almak için harekete geçmişti ancak taraflar ‘davalık olma’ noktasına gelmişlerdi. Nihayet beklenen dev satın alma gerçekleşti. Elon Musk deyim yerindeyse ‘yeni oyuncağı’ Twitter için ses getiren değişiklikler yapmaya başladı bile…

Musk önce “Twitter’ın mavi onay rozeti olan veya olmayanlar için mevcut lordlar/köylüler sistemi saçmalık. Bu işaret ayda 8 dolar.” paylaşımı ile ilk mesajı vermişti. Ancak sık sık ‘trol’ paylaşımlarda bulunan Musk’ın bu beyanı bir şakadan ibaret sayıldı. Ancak kısa sürede ünlü iş insanının gayet ciddi olduğu ortaya çıktı.

Hatta Elon Musk bununla da kalmayıp Twitter’daki Bio’suna “Twitter Şikayet Hattı Operatörü” yazdı ve son dönemde yoğun bir şekilde gelen şikayetlere “Şikayetçi olanlar lütfen şikayetlerinize devam edin, ama fiyatı 8 dolar olacak” tweeti ile karşılık verdi…

Her ülke koşuluna göre fiyatında farklılık olacağı söylenen mavi tik’in Türkiye fiyatı ise aylık 109.99 TL olarak belirlendi.

PEKİ NEDİR BU MAVİ TİK? (DİĞER ADIYLA MAVİ ONAY ROZETİ)

Twitter’ın son dönemde çok konuşulan mavi tik hesabı, daha çok kamuyu ilgilendiren paylaşımlar yapan kişilere veriliyor. Şirket, mavi onay rozetinin işlevini şu şekilde açıklıyor:

“Twitter’daki mavi onay rozeti, kamu menfaatini ilgilendiren bir hesabın orijinal olduğunun bilinmesini sağlar. Mavi rozet alabilmeniz için hesabınızın orijinal, tanınmış ve aktif olması gerekir.”

MAVİ TİKİN AVANTAJLARI NE OLACAK?

Musk, mavi onay rozetinin fiyatını açıkladığı tweet serisinde ücreti ödeyen kullanıcılara sunacağı avantajlar ilgili de bir takım bilgiler verdi. CEO Musk, tweetinde, ücretli kullanıcıların cevaplar, mentionlar ve aramalarda öncelikli olacağı, uzun video ve ses yayınlama ayrıcalığına sahip olacağı ve diğer kullanıcılara oranla yarı yarıya daha az reklam göreceğini açıkladı.

MAVİ TİK NASIL ALINIR?

Twitter’da Mavi Tik almak için e-posta hesabı ve telefon numarası ile onaylanmış bir hesaba sahip olunmalı. Bunun yanı sıra Twitter tarafından sunulan kategorilerden birinde yer alınması gerekiyor.

Bilgileriniz temel yeterlilikleri karşılıyorsa, profil kısmından ‘Ayarlar ve Gizlilik’ öğesini seçin. Ardından ‘Hesabın’ bölümünden ‘Hesap bilgileri’ne gidin. Daha sonra ‘Onaylama İsteği’ni seçerek başvuruda bulunulabilirsiniz.