Kraliçe 2. Elizabeth göreve geldiğinden bu yana 15 başbakan gördü

Dünya

70 Punto – Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill’den Theresa May’e Boris Johnson’dan Liz Truss’a kadar toplam 15 İngiliz başbakanı gördü.

Partisinden ve halktan gelen tepkilere daha fazla direnemeyen ingiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasını sunmasının ardından İngiltere’de gözler başbakanlık koltuğuna oturacak yeni isme çevrilmişti.

Liz Truss vs Rishi Sunak arasında oldukça rekabetli geçen oylama sürecinden galip çıkan İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss oldu. Truss yarın Kraliçe’den ‘hükümeti kurma’ görevini alacak.

TAHTA ÇIKTIĞINDA STALİN SSCB LİDERİYDİ

Kraliçe 1952 yılında tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği’nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman‘dı. Kraliçe’nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni olmuştu. Kraliçenin tahtta kaldığı süre içinde dünya Soğuk Savaşa başladı ve bitirdi, Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

DEMİR LEYDİ İLE ÇALIŞTI

11 Şubat 1975 – 28 Kasım 1990 yılları arasında İngiltere’de başbakanlık koltuğuna oturan ve tüm dünyada ‘Demir Leydi’ olarak tanınan Margaret Thatcher da yine Kraliçe’nin beraber çalıştıüı başbakanlar arasında

21 Nisan 1926’da dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de tahta çıkan. Kraliçe Elizabert İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ünvanını elinde tutuyor.

Kraliçe’nin tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu 73 yaşındaki Galler Prensi Charles‘ın da Birleşik Krallık’ta en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına neden oldu.