İngiltere siyasetini değiştiren İsim! Rishi Sunak kimdir?

70 Punto Dünya

İngiltere siyaseti son günlerde oldukça ilgi çekici. Başbakan Johnson’ın istifası yerine gelecek ismin kıyasıya rekabeti İngiltere siyasetini canlı tutuyor. Johnson yerine gelecek isim 5 Eylül’de belli olacak. Bu isimlerden biri öne çıkıyor o da Rishi Sunak. Kimdir bu Rishi Sunak?

İngiltere’de Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. Aslında koltukta kalmak için sonuna kadar dirense de kendi partisi içinden gelen peş peşe istifalar adeta Johnson’ın sonunu hazırladı. İlk istifa dalgasını başlatan isim ise Rishi Sunak’tı. İlk seçimlerde de önde gelen Rishi Sunak, İngiltere’nin yeni başbakanı olabilir. Hint asıllı olan Rishi Sunak, şu günlerde İngiltere siyasetini değiştiren isim olarak bakılıyor.

Boris Johnson’ın istifası sonrası İngiltere’de tarihi bir an yaşanabilir. Çünkü Hindistan asıllı 42 yaşındaki Rishi Sunak, İngiltere’nin yeni Başbakan adayları arasında en güçlü isimler arasında yer alıyor.

Sunak Salı günü Maliye Bakanı olarak istifa etmişti. Bunu, Boris Johnson’a karşı başka istifalar da peş peşe izledi. Boris Johnson’ın istifa etmeyi kabul etmesinin ardından Muhafazakar Parti’de pek çok kişi İngiltere Başbakanı olmak için adaylığını açıklıyor.

Bunlardan biri de Sunak. Eğer gerçekleşirse, Sunak İngiltere Başbakanı olan ilk Hint kökenli kişi olacak.

RISHI SUNAK KİMDİR?

İngiltere’nin Southhampton bölgesinde Hintli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Rishi Sunak, eczacı bir annenin ve pratisyen hekim bir babanın oğludur.

Oxford ve Stanford mezunu olan Sunak, Infosys’in kurucu ortağı ve Hindistan’ın en zenginlerinden Narayana Murthy’nin kızı Akshata Murty ile evlidir. 2009 yılında evlenen çiftin Anoushka ve Krishna adında iki kızı var. Tamam