İngiltere’nin yeni kralı Prens Charles’tan annesine duygusal veda

70 Punto Dünya

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, doktorların sağlık durumundan endişe duyduğu gerekçesiyle bugün öğlen saatlerinde tıbbi gözetim altına alınmasının ardından hayatını kaybetti. Buckingham Sarayı tarafından yapılan, “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü.

Ölüm haberinin ardından tahta geçen Galler Prensi Charles, annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü sonrası Kral olarak ilk açıklamasını yaptı. Kral 3. Charles tarafından yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Canım annem, Majesteleri Kraliçe’nin ölümü, benim ve ailemin tüm üyeleri için en büyük üzüntü anıdır. Aziz bir hükümdar ve çok sevilen bir annenin vefatının derin yasını tutuyoruz. Kaybının ülkede, krallıklarda, Milletler Topluluğu’nda ve dünyanın her yerinde sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyorum. Bu yas ve değişim döneminde, ailem ve ben, Kraliçe’nin bu kadar geniş çapta gördüğü saygı ve derin sevgi konusundaki bilgimiz sayesinde teselli ve destek olacağız.