Kraliyet ailesinden Kraliçe Elizabeth’in ölümüne ilişkin ilk açıklama

Dünya

Tüm dünya güne Kraliçe Elizabeth’in sağlık durumunun iyi olmadığı ve müşahade altına alındığı haberi ile uyandı. İngiltere basın organları bu haberi servis ettikten kısa bir süre sonra çoğunluğu siyah giyinmiş BBC muhabirlerinin Balmoral Kalesi önünde beklemesi ‘Kraliçe öldü mü?’ sorularını da beraberinde getirmişti.

Saatler akşamı gösterdiğinde ise Kraliçe’nin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu esnada tüm Kraliyet ailesi mensupları da Balmoral Kalesi’ne çağrıldı.

Buckingham Sarayı’na taşınacak

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe’nin cenaze töreniyle ilgili henüz resmi kaynaklardan bir açıklama yapılmamasına rağmen, Kraliçe’nin cenazesinin önce İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nden Londra’daki Buckingham Sarayı’na taşınması ve burada 5 gün kalması bekleniyor.

Kraliyet Ailesi: Kraliçe huzur içinde öldü

Kraliyet Ailesinin web sitesi, Kraliçe’nin ölümünü açıklayan kısa bir açıklamanın yayınladığı siyah bir bekleme sayfasına dönüşürken, websitesinde yer alan açıklamada, “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü” ifadeleri yer aldı. Yapılan açıklamada Kral Prens Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla’nın bu akşam Balmoral’da kalacağı ve cuma günü Londra’ya döneceği ifade edildi. Ayrıca hükümetin resmi web siteleri de ana sayfalarında siyah bir afiş gösterecek şekilde değiştirildi.