Zaho saldırısı hakkında peş peşe açıklamalar! Irak ulusal yas ilan etti

Dünya

Kuzey Irak’ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen saldırıda ikisi çocuk en az 9 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. Saldırı sonrası Irak’ta ulusal yas ilan edildi, Türkiye’yi suçlayan Başbakan Mustafa el-Kazımi karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “TSK’dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır” dedi.

TRT Haber canlı yayınında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, saldırıyı “terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini” değerlendirdiklerini kaydetti ve gerçeğin ortaya çıkarılması için Irak hükümetine işbirliği çağrısını yineledi.

Irak hükümetini etki altında açıklama yapmamaya davet eden Çavuşoğlu, “Bu Türkiye’nin terörle mücadele girişimlerini engellemek için yapılan bir saldırıdır. Irak hükümeti bu oyuna düşmemelidir” dedi.

ANKARA’DAN RESMİ ÖZÜR BEKLENİYOR

El-Kazımi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu vahşi saldırı, Türkiye’nin Irak’ın, Irak topraklarına ve halkına yönelik askeri ihlallerden kaçınması yönündeki ısrarlı taleplerini görmezden geldiğinin altını çizdi” ifadelerini kullandı.

Irak, Türkiye Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını ve Ankara’dan resmi bir özür beklediğini açıkladı, Türkiye’den “bütün askeri güçlerini Irak’tan geri çekmesini” istedi.

Başbakanlık, Irak’ın Türkiye’deki maslahatgüzarının istişareler için geri çağrılacağını açıkladı. 

El-Kazımi’nin Ortak Harekat Komutanlığı’na Irak-Türkiye sınırındaki duruma ilişkin bir rapor hazırlaması ve “meşru müdafaa için gerekli tüm adımları atması” talimatı verdiği de Başbakanlık’ın açıklamasında yer aldı.