Wagner’e destek veren tek Rus birlik! Bundan sonra ne olacak?

70 Punto Dünya

70punto/ Özel Haber – Dünyanın beklediği son dakika gelişmeyi Belarus duyurdu. Wagner, Rusya’da ilerlemekten vazgeçti ve Putin ile anlaştı. Bundan sonra ne olacağı merak konusu olurken cepheden çarpıcı detaylar gelmeye devam ediyor. Wagner’i destekleyen tek askeri grup onlardan biri.

23 Haziran’ı 24 Haziran’a bağlayan gece dünya büyük bir şokla karşılaştı. Rusya’nın paralı birliği olan adını daha çok Ukrayna’dan duyduğumuz Wagner, Rusya’ya karşı isyan bayrağı açtı. Putin, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ‘Sırtımızdan bıçaklandık’ dedi. Rostov’da devam eden gerginlikte ise yeni gelişme yaşandı. Belarus Başkanı Lukaşenko, Putin ve Wagner’in anlaştığını duyurdu.

Paralı askerlerine ses kaydı yayımlayan Prigojin, ‘Wagner’i dağıtmak istediler. 23 Haziran’da yürüyüşe çıktık. Moskova’dan 200 km’ye yakın mesafeyi bir günde katettik. Bu süre zarfında savaşçılarımızın bir damla kanını akıtmadık. Rus kanının akacağının yüm sorumluluğun tüm sorumluluğunun bilincinde olarak, kuvvetlerimizi çevirerek plana göre ters istikametteki kamplarımıza gidiyoruz’ dedi.

WAGNER’E DESTEK VEREN TEK BİRLİK

Putin ve Wagner anlaşsa da cepheden gelen bilgiler oldukça şaşırtıcı. Ukrayna’da savaşan bütün askeri gruplar Putin’i destekledi ama bir grup hariç o da Rusich taburu. Rus Neo Nazi grubu olan Rusich taburu paralı askerlerden. Oligarklardan ise Putin karşıtı olan Mihail Hodorkovski destek verdi. Rusya’da yaşamayan oligark 2002’de serbest bırakılmıştı.

Şimdi Putin ne karar verecek merak konusu.