Belarus’tan Rusya için arabulucuk! Prigozhin anlaşmayı kabul etti

Dünya

Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı basın servisinden yeni rapor yayımlandı. Buna göre rigozhin, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun Wagner’in Rusya’daki silahlı adamlarının hareketini durdurma ve gerginliği azaltma yönünde daha ileri adımlar atma önerisini kabul etti.

Bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belaruslu mevkidaşına güney Rusya’daki durum hakkında özel askeri şirket Wagner ile bilgi verdi. Devlet başkanları ortak eylemler konusunda anlaştılar.

Anlaşmaların devamı olarak, durumu kendi mevcut kanalları aracılığıyla Rusya Devlet Başkanı ile koordineli olarak daha da netleştiren Belarus Cumhurbaşkanı, Wagner PMC başkanı Evgeny Prigozhin ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmeler bütün gün sürdü. Sonuç olarak, Rusya topraklarında bir kan banyosunun serbest bırakılmasının kabul edilemezliği konusunda bir anlaşmaya vardılar. Yevgeny Prigozhin, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun Wagner’in Rusya’daki silahlı adamlarının hareketini durdurma ve gerginliği azaltma yönünde daha ileri adımlar atma önerisini kabul etti.

Şu anda, masada Wagner PMC savaşçıları için güvenlik garantileriyle durumu çözmek için kesinlikle avantajlı ve kabul edilebilir bir seçenek var.

Daha önce de bildirildiği gibi, bugünkü toplantıda Belarus Cumhurbaşkanı bu durumla ilgili ülkenin güvenlik bloğu ile iki toplantı yaptı.