Özgürlüklerin değil silahların ülkesi! ABD’de korkunç tablo

70 Punto Dünya

70punto/ Derleme- ABD’nin Teksas eyaletinde dün gece bir okulda katliam yaşandı. 19’u çocuk olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti. ABD Başkanı Biden dikkat çeken bir açıklama yaptı. Marketlerde bile satılan silahlar ABD’de büyük bir sorun. Biden ne dedi, ABD’nin silah lobisine nasıl karşı çıktı?

ABD’nin Texas eyaletinde bir ilkokula silahlı saldırı düzenleyen ve 19’u çocuk 21 kişiyi öldüren saldırganın yapacağı saldırıyla ilgili Facebook’ta paylaşımlarda bulunduğu belirtildi. Texas Valisi Greg Abbott, 18 yaşındaki Salvador Ramos’un Facebook’ta yaptığı ilk paylaşımda “Büyükannemi öldüreceğim,” diye yazdığını belirtti. Texas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un herhangi bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını açıkladı.

BIDEN : NE ZAMAN KARŞI DURACAĞIZ?

Robb İlkokulu’nda düzenlenen saldırı sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, “Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?” dedi. 18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu dile getiren Biden, “Bu tip kitlesel silahlı saldırılar dünyanın başka yerinde nadiren gerçekleşir” dedi. “Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi” diye konuşan Biden silah satın almayla ilgili yasalarda düzenleme yapma çağrısında bulundu. Biden, Beyaz Saray’da ve ABD’deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

OKULLARDA 26 SİLAHLI SALDIRI

Eğitim sektörü dergisi EdWeek’e göre geçtiğimiz yıl ABD’deki okullarda 26 silahlı saldırı gerçekleşti. Nisan ayında yapılan bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı çocukların ve gençlerin başlıca ölüm nedeninin silahla vurulma olduğunu ortaya koymuştu.

ABD BİREYSEL SİLAHLANMADA BİRİNCİ

CNN, ABD’deki silah kültürünü dünyanın geri kalanıyla karşılaştıran bir haber hazırladı. Haberde, ABD’nin dünyada sivillerin elinde bulunan silahların kişi sayısından fazla olduğu tek ülke olduğuna dikkat çekilerek, silaha sahip olma ve etkileri diğer ülkelerle grafik üzerinde karşılaştırılarak aktarıldı.

Son yıllarda yapılan farklı araştırmalara dayanılarak hazırlanan habere göre, ABD’de her 100 kişiye 120,5 silah düşmesiyle dünyada ilk sırada yer alırken, Falkland Adaları’nın 100 kişiye 62 silah ile ikinci, yaklaşık 7 yıldır iç savaşın yaşandığı Yemen’de 100 kişiye 53 silah düşmesi ile üçüncü sırada geldiği belirtildi.

Güney Kore ve Japonya gibi bazı ülkelerde ise bu oranın 0,2 gibi sıfıra yakın bir düzeyde seyrettiği aktarıldı. ABD’lilerin dünyadaki mevcut 857 milyon sivil silahın 393 milyonuna sahip olduğu tahmin edilerek, bunun da dünyadaki sivil silah stokunun yaklaşık yüzde 46’sına tekabül ettiği kaydedildi.

ABD 3 ÜLKEDEN BİRİ

Gallup firmasının Ekim 2020’de yaptığı ankete göre, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 44’ünün silahlı bir evde yaşadığına ve yaklaşık üçte birinin kişisel olarak silah sahibi olduğuna işaret edildi.

ABD’nin dünyada silah taşıma veya bulundurmanın anayasal hak olduğu üç ülkeden biri olduğu, diğer iki ülke olan Meksika ve Guatemala’da ise silah mülkiyeti oranının ABD’nin neredeyse onda biri olduğunun altı çizildi.

Dünyadaki birçok ülke silahlı şiddet olaylarına karşı yasal önlem alıp mücadele ederken, binlerce can kaybına rağmen, ABD’li yetişkinlerin yalnızca yaklaşık yarısının daha katı silah yasalarını ve siyasi reformları desteklediği, toplumdaki bu tutumun da ölümcül şiddet döngüsünü devam ettirdiği değerlendirmesi yapıldı.