Çin’de ortadan kaybolan kadın! Metoo hareketini başlatmıştı 

70 Punto Dünya

Ekim 2017’de sosyal medyada yayılmaya başlayan MeToo, çok çeşitli yerel ve uluslararası isimlerle ortaya çıkan cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı bir hareket. Amerikalı ünlülerin MeToo etiketiyle oluşuma destek vermesiyle dünyaya yayıldı. Şimdi ise Çin’de kaybolan kadın konuşuluyor. İngiltere’de okumaya burs kazanan ve Çin’de tutuklanan feminist gazeteciden haber yok.

BBC Türçe’de yer alan habere göre, Çin’de #MeToo (#SenDeAnlat) hareketinin başlamasına öncülük eden ve prestijli bir bursla İngiltere’de üniversiteye kabul edildikten sonra Pekin’de tutuklanan feminist gazeteci Sophia Huang Xueqin’in ortadan kayboldu.

19 Eylül 2021’de gazeteci Sophia Huang Xueqin, işçi hakları aktivisti Wang Jianbing ile birlikte Çin’in güneyindeki Guangzhou şehrinde havalimanına doğru giderken “ortadan kayboldu”.

Huang, bir süre önce İngiliz hükümetinin fonladığı prestijli Chevening bursunu kazanmıştı ve Sussex Üniversitesinde toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yapmak üzere İngiltere’ye geliyordu.

Çin’de, kadın hakları alanındaki haberleri ve aktivizmiyle 2018’de #MeToo hareketinin başlamasına katkıda bulunan Huang, ülkenin önde gelen feministlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yedi aydan uzun süredir gözaltında tutulan Huang’ın işçi hakları aktivisti Wang ile birlikte “devleti yıkmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılanması bekleniyor. Bu ciddi suçlama ikilinin uzun yıllar boyunca hapiste kalmasına neden olabilir.

Çin’in küresel etkisinin insani sonuçlarını inceleyen China Unbound isimli kitabın yazarı ve gazeteci Joanna Chiu, BBC’ye verdiği demeçte, “Sophia’nın durumu, küresel kurumların Çinli akademisyenleri ülkelerindeki zulümden koruma konusundaki rollerinin geç de olsa geniş çapta sorgulanmasını sağladı.” diyor ve ekliyor:

“Huang, Sussex Üniversitesi’nde okumak için İngiliz hükümeti tarafından finanse edilen bir burs almıştı. Bu kurumların onun serbest bırakılmasını savunma sorumluluğu var.”

İkilinin destekçileri son aylarda Londra, Taipei ve Hong Kong’da dayanışma protestoları düzenleyerek #FreeXueBing (#XueBingeÖzgürlük) hashtag’iyle bir kampanya başlattı. Guangzhou gözaltı merkezine ikilinin serbest bırakılması için kartpostallar gönderildi. İngiltere’deki destekçileri İngiliz kurumlardan Huang’ın davasına karşı daha güçlü bir duruş sergilemelerini talep ediyor.

Destekçileri, Sussex Üniversitesini ve Chevening burs programını, Çin hükümetiyle ters düşmeme korkusuyla sessiz kalmakla suçluyor.

Çinli öğrenciler, Sussex Üniversitesindeki yabancı öğrencilerin yüzde 20’sini oluşturuyor ve öğrenim ücretleri önemli bir gelir sağlıyor.

Huang kaybolduktan hemen sonra Sussex Üniversitesi ve Chevening ortak açıklamasında: “Öğrencimizin nerede olduğu ve güvenliği konusunda endişeliyiz. Personelimiz Chevening ile birlikte daha fazla ayrıntı almak için çalışıyor.” denildi.
Ancak kurumlardan hiçbiri bundan sonra kamuoyuna bir açıklama yapmadı.
Yorum taleplerimizin ardından BBC’ye sızdırılan dahili bir e-postada, öğrenciler ve personelin Sophia’nın durumunu tartışmamaları konusunda uyarıldığı görülüyor. Üniversite, bunun hassas bir konu olduğunu ve veri koruma endişelerini öne sürerek medya taleplerinin basın ofisi tarafından ele alınması gerektiğini söylüyor.

Huang’ın bir arkadaşı Çin devletinden korktuğunu belirterek BBC’ye takma bir adla demeç verdi. İngiltere’de yaşayan Çinli feminist Kris, üniversitenin Huang’ın davasını “sansürlediğini” duyduklarında çileden çıktıklarını söyledi.

Kris, “[Üniversite] geleceğin feminist aktivistlerini ve liderlerini yetiştirdiğini iddia ediyor [ancak] daha sonra öğrencilere bu konuyu tartışmamalarını söyluyor. Durum sanki Çin’deymişiz gibi.” dedi.

BBC’ye yanıt veren bir üniversite sözcüsü, üniversitenin “aday öğrencilerinin güvenliği ve nerede olduğu konusunda derin endişe duyduğunu” ve Chevening ve Dışişlerine bağlı diğer ofislerle “düzenli temas halinde” olduğunu söyledi.

Aralık ayında, 100’den fazla Chevening akademisyeni, Chevening liderlik ekibinden ikilinin serbest bırakılmasını ve Dışişlerinin davayla ilgili olarak Çin hükümetiyle diyalog başlatmasını talep eden bir mektubu imzaladı. İngiltere Üniversite ve Kolej Birliği üyeleri de Huang ve Wang’ı savunan bir bildiri yayınladılar.

Chevening, BBC’nin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Londra’daki Çinli feminist yazar Lijia Zhang, BBC’ye, eski bir Çin Komünist Partisi yetkilisini tecavüzle suçlaması üzerine ortadan kaybolan tenis yıldızı Peng Shuai’nin aksine, uluslararası toplumun Huang’ın davasına sessiz kalmasından “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Peng’in ortadan kaybolması uluslararası medyada geniş bir şekilde yer aldı ve birçok tenis yıldızı ve Kadın Tenis Birliği (WTA) onu savundu. WTA ayrıca Çin’deki turnuvalarını da askıya aldı.

Bir cevap yazın