2023 seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı kim olacak? Gültekin Uysal’dan dikkat çeken açıklama

70 Punto Türkiye

2023 seçimleri için geri sayım başladı. 1 yıldan kısa sürenin kaldığı 2023 seçimleri için Cumhur İttifakı’nın adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu biliniyor. Millet İttifakı ise seçim tarihi resmi olarak ilan edilmeden cumhurbaşkanı adayını açıklamak istemiyor. Fakat bugün Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’dan dikkat çeken adaylık açıklaması geldi.

2023 seçimleri resmi olarak ilan edilmese de siyaset arenası hız kazanmış durumda. Altılı Masa üyesi Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından adaylığa dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda açıklama yapan Uysal, “Adayın ‘Altılı Masa’ içinden çıkması gerektiği kanaatindeyiz” dedi. Twitter hesabından peş peşe açıklama yapan Gültekin Uysal şu ifadeleri kullandı:

Biz, yeniden uçlara kaymış siyasetin merkeze geleceğiniz düşünüyoruz. “Ötekisini olmayan” bir siyasi geleneğiz! Türkiye’de yoksulluk, maalesef kalıcı hale geliyor. Devletin büyüklüğü etkinliği ile denktir. Binaların büyüklüğü ile değil! İnsanların kendi alın terinin karşılığını alabildiği bir iklimi oluşturmak gerekiyor. Sadece fikir birlikteliği yapmak yetmez, duygudaşlık da gerekir. Adayın “Altılı Masa” içinden çıkması gerektiği kanaatindeyiz. Yolsuzluk, MGK tarafından ülkemizin güvenliğini tehdit eden birinci unsur olarak tanınmalı! Birliğimizin ve beraberliğimizin temeli eşit vatandaşlık hukukudur.

Cumhur İttifakının tek bir hedefi var; Sayın Erdoğan ve yakın çevresinin iktidarını devam ettirmek. Biz, ahbap çavuş ilişkileri ile siyasetimizi belirlemeyiz! Yolunuz Beştepe’ye çıkıyorsa navigasyon kullanmanız yeter. Bu yol Demokrat Parti’nin üzerinden geçmez! Kayıtdışına çıkmış bir devlet mekanizması var. En basiti varlık fonu aldı altında ne kime satıldı, kime verildi bu konuda sağlıklı bilgiye sahip değiliz. Tahrip olmuş bir devlet yapısı var. “Kuvvetlerin uyumu” diyerek bir kişi her şeyi kontrol ediyor; yürütmeyi de, yasamayı da, yargıyı da… Ümitsizliğe yer yok!