Rusya’da neler oluyor? Wagner’den yeni mesaj var

Dünya

Rusya lideri Putin’in Ukrayna işgalinde cepheye sürdüğü paralı asker grubu Wagner Rostov’u ele geçirdi. Moskova alarma geçerken yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Rostov’u ele geçiren Wagner savaşçıları, Telegram hesapları üzerinden mesaj vermeye devam ediyor. Grubun yaptığı son paylaşımda “İşlerin nasıl gittiğini merak ediyorsanız? Her şey harika gidiyor. Herkesin intikamını alacağız.Köprüleri havaya uçurmak kaçınılmaz olanı durdurmayacak. Adalet hakim olacak.” ifadeleri yer aldı.

HENDEKLER KAZILDI

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Evgeny Prigojin’in başlattığı silahlı ayaklanma devam ederken Rostov’dan yola çıkan Wagner birlikleri kuzeye doğru ilerleyişini sürdürüyor. Wagner askerlerinin Rusya’nın Voronej bölgesi ve Lipetsk kentine yaklaşmasıyla Rus birlikleri birçok yola hendekler kazmaya başladı. Wagner’in zırhlı araç ve personel taşıyıcı araçlarının geçişlerini engellemek için kazılan hendekler nedeniyle sivil araçların da kente giriş çıkışları zorlaştı.

Moskova’nın kritik noktalarında tedbirler alındı
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma ve bakanlık binalarının bulunduğu caddede Kremlin’e bağlı Rus kuvvetlerinin zırhlı araçlarının hareket ettiği görüldü. Araçlar hızla stratejik noktalara sevk edilirken Rus güvenlik güçleri de Kremlin ve bakanlık binalarının bulunduğu noktalarda yoğun güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca Moskova’nın girişlerine hafriyat araçları ve kamyonlar yerleştirilerek Wagner ilerleyişini engellemek amacıyla tedbirler alındı.