Kuzey Kore ilk kez Kovid salgınını kabul etti

Dünya

Devlet medyasına göre, Kim Jong-un başkanlık ettiği toplantıda ‘Omicron’ ‘ülkedeki en büyük acil durum olayı’ olarak kabul edildi.

İngiliz The Guardian’da yer alan habere göre; Kuzey Kore, yüksek oranda bulaşıcılığa sahip olan Omicron virüsünün Başkent Pyongyang’da tespit edildiğini bildirdi ve Covid-19 salgınını ilk kez resmi olarak doğruladı.

Açıklamada vaka sayıları hakkında ayrıltılı bilgi yer almadı.

Rapor, Kuzey Kore hükümdarı Kim Jong-un‘un ilk koronavirüs salgınına verilen yanıtları tartışmak üzere bir İşçi partisi toplantısına başkanlık etmesiyle yayınlandı.

Görüşme sırasında Kim’in yetkililere bulaşı azaltmaları ve enfeksiyon kaynağını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaları çağrısında bulunduğu bildirildi.

SIFIR COVID POLİTİKASI

Kuzey Kore, Ocak 2020’den bu yana sınır kapanmalarını ve karantina önlemlerini içeren bir ‘sıfır Covid politikası’ uyguluyor. Salgının başlarında zaten çok da iyi olmayan sağlık sisteminin bu durumla baş edemeyeceğini düşünen Pyongyang yönetimi Kuzey Kore’yi dış etkilere tamamen kapattı. Bu politikanın virüsün ülkeden uzak kalmasını sağladığı iddia ediliyor.