Letonya’da Zafer Günü gerilimi! Belediye topladı, halk çiçekleri geri koydu

Dünya

Sovyetler Birliğini’nin dağıldığı tarihe kadar bir Sovyet Cumhuriyeti olan Letonya’da 10 Mayıs günü yaşananlar dünya basınına yansıdı.

Letonya’nın başkenti Riga’da halk ‘Kurtarıcılar Anıtı’na çiçek bırakmak için toplandı. Ancak yerel yetkililer çiçekleri buldozer kullanarak kaldırdı. Yetkililerin eylemlerinden rahatsız olan vatandaşlar anıta yeni çiçekler getirmeye başlayınca kalabalık oluştu.

Letonya Devlet Polisi tarafından yapılan açıklamada 9 Mayıs’ta herhangi bir protestoya katılmama çağrısı yapıldı.

Polis ayrıca insanları Z ve V harflerini, Sovyet sembollerini Rus bayraklarını kullanmamaları konusunda uyardı. Buna gerekçe olarak ise “savaşı destekleyen semboller” ifadeleri kullanıldı.

10 Mayıs sabahı erken saatlerde, Riga Kurtarıcıları Anıtı’nın önündeki çiçekler bir buldozerle kaldırıldı ve anıt etrafında güvenlik önlemlemleri alındı.

Ancak anıta bireysel olarak çiçek götürmek yasak olmadığından münferit olarak 20 bin kişi parka çiçek bıraktı.

GÖZALTILAR VAR

10 Mayıs akşamı Letonya Eyalet Polisi, Zafer Parkı protestocularını “dağıttığını”, çok sayıda insanı gözaltına aldığını ve birçok durumda güç kullandığını duyurdu.

Her sene Zafer Günü olarak kutlanan 9 Mayıs, Ruslar için II. Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi’lerin kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı Sovyetler Birliği tarafından ilan edilen gün olarak geçiyor.

Öte yandan Riga’da bayram münasebetiyle resmi bir etkinlik yapılmadı; Nisan ayında ‘Ukrayna’daki kurbanları anma günü’ ilan edildi. 2 Mayıs’ta anıtın yanında, savaşta bugüne kadar meydana gelen olaylar hakkında bilgi veren “Gürcistan’dan Ukrayna’ya – Kahramanlara Zafer” başlıklı bir sergi açıldı.

Fotoğraflar: Andrejs Strokins