Dünyanın konuştuğu görüntülere tepki yağıyor! İran’da Mahsa Amini hayatını kaybetti

70 Punto Dünya

Dünyanın gündemine oturan görüntüler sonrası acı haber geldi. İran’da ahlak polisi tarafından dövülen 22 yaşındaki genç kadın Mahsa Amini hayatını kaybetti.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini isimli kadın, başörtüsü takma kuralına uymadığı iddia edilerek ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından komaya girerek hayatını kaybetti.

Polisin aktradığına göre Amini, Tahran’daki ahlak polisi bürosunda 13 Eylül’de birden “kalp rahatsızlığı” yaşadığı için “acilen” hastaneye kaldırılmıştı. Devlet televizyonu Amini’nin ölüm haberini teyit etti, ancak detay vermedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Amini’nin başörtüsü hakkında “eğitilmek için” alındığı gözaltı sırasında kötüleştiği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Amini’nin komaya girmesinin ardından İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi’ye resmi soruşturma emri vermişti.

Reformist politikacı Mahmoud Sadeghi olayın açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Sosyal medyada Amini’nin ahlak polisi tarafından dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı, bu nedenle komaya girdiği yazıldı. Ülkedeki başörtüsü zorunluluğu protesto edildi. Polis ise söz konusu iddiaları reddetti.

AİLESİ HASTALIĞININ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

IranWire haber sitesi Amini’nin gözaltı sırasında yanında olan erkek kardeşi Kiarash’ın açıklamalarını yayımladı. Kiarash’ın anlattığına göre, kız kardeşiyle birlikte otoyol kenarındayken ahlak polisi aracı yanlarında durdu ve Amini’yi gözaltına aldı. Ona, kız kardeşinin bir saatlik “eğitimden” sonra salıverileceği söylendi. Amini’nin ailesi, kızlarının sağlıklı bir kadın olduğunu ve aniden kalp sorunu yaşamasına sebep olacak hiçbir hastalığının bulunmadığını söyledi.

Öte yandan genç kadının vefatı sonrası tepki mesajları yağıyor.