Yeni operasyon sinyali mi? Ekrem İmamoğlu’nun kurmaylarıyla ilgili dikkat çeken iddia

70 Punto Türkiye

Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2023 seçimlerine işaret etmiş, ‘ Erdoğan yeniden seçimi kazanırsa görevden alınabilirim’ demişti. Bu açıklama çok konuşulurken Barış Pehlivan dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Barış Pehlivan’ın yazısına göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yeni operasyon düzenlenebilir. 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşe yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yeni bir operasyon düzenlenebileceğini kaleme aldı. 

Barış Pehlivan, bugünkü köşesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Erdoğan yeniden seçimi kazanırsa görevden alınabilirim” şeklindeki açıklamasını yorumlarken adliye koridorlarından aldığı kritik durumları da yazdı. 

İlk olarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) davasının görüldüğünü, o davanın iddianamesinin bir bölümünde DİAYDER referansıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) PKK irtibatlı kişilerin yerleştirildiği tezinin işlendiğini hatırlatan Pehlivan, şöyle devam etti: 

“Suçlamaya konu olan kişiler, İBB’de işe alınan gassallar. Ayrıca, yoksullara dağıtılan yardım kartlarının İBB tarafından derneğe de verildiği savcılığın iddiaları arasında.

Şimdi…

Halihazırda görülen davanın bir sonraki duruşması 26 Temmuz’da görülecek. Fakat, belli ki bir ek iddianame daha yolda…

Zira, savcılığın bazı İBB çalışanlarının ifadelerini aldığını öğrendim. Sanki ‘Sosyal yardım kartlarından DİAYDER üyelerine de verilmesini kim istedi’ sorusu üzerinden İBB’ye yeni bir operasyon planlanıyor. Ekrem İmamoğlu’nun kurmay kadrosundan bir isme odaklanıldığı ileri sürülüyor. Savcılık soruşturmayı hızlandırmışa benziyor.

 Kâhin olmaya gerek yok, şu an İBB’yi mercek altına alan İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişlerin hazırlayacağı rapor da DİAYDER savcısının masasına konulacak.

Ve anlaşılan o ki seçime giden yolda AKP’nin İBB’yi yargı sopasıyla yıpratmaya çalışma hamlesi sürpriz olmayacak. (…)”