Şener Üşümezsoy depremle ilgili o bölgeye dikkat çekti! ’Marmara’nın tek riskli olan kesimi’

70 Punto Bilim

Beklenen büyük İstanbul depremi için diğer profesörlerden daha farklı düşünen Şener Üşümezsoy yeni açıklamalarda bulundu. İstanbul depremi için tek riskli olan bölgeye dikkat çekti. 

Son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Prof.Dr. Şener Üşümezsoy, Cumhuriyet gazetesinin Youtube kanalına konuk oldu. İstanbul için tek risk yerini açıklayan Üşümezsoy, ‘ Korkunç bir deprem oldu 6 Şubat’ta. Biz Marmara’da deprem yok Antakya’da Antep’de deprem olacak diye söylemiştik. 99 depreminden sonra ben çıktım dedim ki 99 depremi beklenen büyük depremdi. Bundan sonra Marmara’da söylendiği gibi büyük deprem yok. Ama tam tersi o dönemde bir söylem vardı. Söylenen olay şu; Marmara 99 depremi Körfez’de kaldı. İkincisi 1912 depremi Saroz’da kırıldı Marmara 170 km hiç kırılmamış, bomba gibi patlayacak. Kimine göre 7.7 kırılacak. Bir dizi spekülasyonla toplumun 20 yılı geçti ama bu doğru mu?’ açıklamasında bulundu. 

Üşümezsoy, ‘Marmara’nın tek riskli olan kesim Kumburgaz. Diğerler kırılmış. 1776 yılından beri kırılmayan fay hikaye’ dedi.