Her olayda ‘parmağı var’! Kimdir bu Baba Vanga?

70 Punto Kültür Sanat

Baba Vanga… Her yeni yıla girerken ya da dünyada herhangi bir değişim yaşanırken medyada akıllara gelen ilk isim. Vikipedi’de ‘bitki uzmanı’ olarak geçen Baba Vanga’nın kehanetleri merak ediliyor. Rusya – Ukrayna krizinden Donald Trump’a kadar dünyadaki her gelişmede ‘Baba Vanga’nın ‘parmağı var’. Peki Baba Vanga’nın tarihteki yeri ne?

Kehanetleriyle adından söz ettiren neredeyse her olaydan sonra ‘Bunu da bildi’ haberleri çıkan Baba Vanga dünya ve Türkiye basınında yer almaya devam ediyor. 2022 kehanetleri de dünya basınında yer alan Baba Vanga’nın bu yılki öngörülerinde uzaylı saldırısı bile var. Baba Vanga’nın kehanetlerine göre bu yıl, Sibirya’da ölümcül bir virüs keşfedilecek.

Baba Vanga’nın gelecek yıl kehanetleri ise şöyle;

2023: Yerkürenin yörüngesinde belli belirsiz bir değişiklik yaşanacak.

2033: Kutuptaki buzullar eridikçe yerkürenin su seviyesi artacak.

2043: Dünya ekonomisi çok iyi durumda olacak. Müslümanlar Avrupa’nın hakimi olacak.

2046: Tüm vücut organları yeniden üretilip çoğaltılabilecek. Hastalanan organın yerine yenisinin konması en çok kullanılan ve en basit tedavi yöntemi olacak.

2066: ABD, Müslümanların kontrolü altındaki Roma’ya karşı iklim değiştiren bir silah kullanacak. Bunun sonucunda sıcaklıkta ani ve keskin bir düşüş yaşanacak.

2076: Sınıfsız bir toplum düzeni sunan Komünizm tüm dünyaya hakim olacak.

2084: Doğa yeniden canlanacak.

2088: İnsanların saniyeler için yaşlanmasına sebep olan yeni bir hastalık türeyecek.

TARİHTE YERİ NE?

Dünyadaki birçok olay yaşandıktan sonra gözler Baba Vanga’ya bağlanırken, ünlü kehanetçinin tarihteki yeri var mı sorusu da merak ediliyor. Murat Bardakçı aralık ayında Baba Vanga ile ilgili bir kalem yazıya aldı. Bardakçı yazısında, “Baba Vanga normal üstü yeteneklerinin olduğu, geleceği bildiği, hastalara şifa dağıttığı söylenen ve dünyadan 1996’da 85 yaşında iken göçüp gitmiş âmâ bir hatundu… 1970’lerden itibaren dünyanın önde gelen kâhinlerinden biri olarak lânse edilmiş, hakkında türlü türlü efsaneler çıkartılmış, TV belgeselleri yapılmış, ölümünden sonra da sık sık gündeme getirilmiş ve “Baba Vanga bunun böyle olacağını tâââ seneler öncesinden bilmişti” denerek ismi yüceltildikçe yüceltilmişti. Ama, Baba Vanga’nın önceden açıkça söylediği hiçbir şey yoktu. Sonraki senelerde Baba Vanga efsanesinin aslında turistik bir atraksiyon olduğu, yaşadığı Petriç kasabasının onu görmeye yahut ondan şifa bulmaya gelen onbinlerce turist sayesinde kalkındığı ortaya çıktı ama efsane hâlâ devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

BABA VANGA KİMDİR NASIL POPÜLER OLDU?

Baba Vanga, 31 Ocak 1911 tarihinde dünyaya geldi. Bulgaristan’da, Kozhuh dağlarında, Yer Rupite bölgesinde hayatının çoğunu geçiren bir bitki uzmanıydı. Kendisinin paranormal yeteneklere sahip olduğu iddia edilir.

Vanga çocukluk döneminde kahverengi gözleri ve sarı saçları ile sıradan bir çocuktu. Vanga yaşıtlarından daha zeki bir çocuk olarak görülüyordu. Küçükken arkadaşlarıyla ‘iyileştirme’ oyunları oynadığı söylenir.

Hayatında bir dönüm noktası bir kasırga (bu iddia o zamanlar meteorolojik kayıtlarda doğrulanmadı) oldu ve Vanga’yı 2 km uzağa fırlattı. Vanga sonradan çok korkmuş bir şekilde bulundu ve gözleri kum ve toz ile kaplıydı, bu yüzden şiddetli ağrıları nedeniyle gözleri açılamadı. Hiçbir iyileştirme çabaları sonuç vermedi. Az bir para ile sadece kısmi bir operasyon yapıldı, bu yüzden tekrar görebilmesi mümkün olmadı.

Vanga önceki yıllarda oldukça sağlıklıydı, ancak 1939 yılında Plörezi’ye yakalandı. Doktorun görüşüne göre yakında hayatını kaybedecekti. Fakat Baba Vanga kısa sürede iyileşti.

II. Dünya Savaşı sırasında, Vanga’ya daha fazla inanan insan sayısı ile ziyaret çekti. Ziyaret edenlerin yakınlarının hayatta olup olmadığı hakkında bir ipucu almak umuduyla kendisine geliyorlardı. 8 Nisan 1942 tarihinde Bulgaristan Çarı III. Boris’te kendisini ziyaret etti.

Vanga meme kanserinden 11 Ağustos 1996 tarihinde öldü. Cenazesine birçok devlet adamı dahil olmak üzere büyük kalabalıklar katıldı.

Vanga’nın vasiyetinin yerine getirilmesi için, Petriç’teki evi, müze haline getirilmiş ve 5 Mayıs 2008 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonucundan Gandi’nin ölümüne, 11 Eylül saldırılarından Obama’nın ABD Başkanı olacağına kadar pek çok kehanette bulunduğu biliniyor.

1 thought on “Her olayda ‘parmağı var’! Kimdir bu Baba Vanga?

Bir cevap yazın