Ekrem İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 ay hapis talebi

Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde yaptığı basın açıklamasında dönemin YSK başkanı ve üyelerine ‘alenen hakaret’ ettiği gerekçesiyle açılan davada savcı mütalaasını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart 2019’da yapılan seçimin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK üyelerine “alenen hakaret” ettiği gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatı Kemal Polat salonda hazır bulundu. Mahkeme hakimi, bir önceki celse Ekrem İmamoğlu’nun avukatının reddi hakim talebinde bulunduğunu, talebin reddedildiğini, buna yönelik itiraz edildiğini ve kesin olarak ret kararı verildiği tutanağa geçirdi.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istendi. Bunun üzerine söz alan İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, reddi hakim talebine yönelik verilen kararlarda usule aykırılık olduğunu söyleyerek, “Bu da bizi bir an önce ön kabul ile karar verileceği konusunda iç dünyamızda yaşadığımız duyguları kuvvetlendirmiştir. Esasa ilişkin savunmalarımızı yazılı ve sözlü olarak mahkemeye sunacağız” dedi.

Mahkeme, İmamoğlu’nun avukatına mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.

İBB SÖZCÜSÜ ONGUN’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yaptığı paylaşımda “Zor değil! Google’a “ahmak polemiği” yazarsanız davayı çözersiniz. Herkes gerçeğin ne olduğunu bilirken, bilmemezlikten gelenler İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için 4 yıl hapis cezası istedi. 31 Mart ve 23 Haziran’da olduğu gibi yine millet kazanacak” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: YSK eliyle İstanbullunun iradesini yok sayarak hakaret edenler ortadayken,İstanbullunun iradesine sahip çıkanlar yargı eliyle cezalandırılmaya devam ediyor hala 6 mayısta iradesi yok satılan İstanbul halkı en güzel cevabı 23Haziranda vermişti
Tarihi cevabı da ilk seçimde verecek.