Dünya Kupası’nda tutuklanmama rehberi! Katar’da bazı şeyler hoş karşılanmıyor

70 Punto Spor

Bizleri bu yıl ‘alışa gelmişin’ dışında bir Dünya Kupası bekliyor zira futbolseverlerin iple çektiği turnuva bu yıl Müslüman bir ülke olan Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşecek.

70 Punto / 2022 FIFA Dünya Kupası birçok farklılığı beraberinde getirecek. Futbolseverlerin hatta şöyle diyelim ‘futbolu o kadar da sevmezlerin’ dahi heyecanla takip ettiği turnuva Orta Doğu’da ve farklı bir tarihte düzenlenmesiyle bir ilk olacak. Fransa’nın şampiyon olduğu bir önceki Dünya Kupası’na Rusya ev sahipliği yapmıştı.

Turnuva ile ilgili öne çıkan haberlerin en başında ülkenin dayanılması zor şekilde sıcak olması geliyor. Öyle ki yaz aylarında ülkede sıcaklık 48 dereceleri bulabiliyor.

Her ne kadar turnuva sonbahara denk gelse de Katar buna çare olarak stadyum, alışveriş merkezi ve pazarlara dev klima üniteleri kurduğunu açıkladı. Böylece ülkeye gelen turistleri bir nebze olsun ferahlatmak niyetindeler.

Fakat… Bu kavurucu sıcaklarda bir bira açar, serinlerim diye düşünen taraftarlara kötü bir haberimiz var!

Reuters’a konuşan bir yetkili çoğunlukla bira tutkunları ile bağdaştırılan -ve yine çoğunlukla- bira markalarının sponsorluğunda düzenlenen turnuvada, maç sırasında ve stadyum çevresinde alkol satışının yasak olacağını açıkladı.

Katar’da alkol normalde sadece lüks otellerdeki barlarda satın alınabiliyor.

Katar’da halka açık yerlerde alkol almak yasa dışı sayılsa da Dünya Kupası’nı izlemeye gelen taraftarlar Al Bidda parkındaki FIFA taraftar bölgesinin belirli bölümlerinde ‘kısıtlı zamanlarda’ bira satın alabilecekler.

Anımsanacağı üzere 2014 Dünya Kupası’nda Brezilya, yönetim organı FIFA’nın baskısı üzerine stadyumlarda alkol yasağını kaldırmıştı.

İNGİLİZ BASINI UYARDI! KATAR’DA EVLİLİK DIŞI CİNSEL İLİŞKİ SUÇ

Gelelim yine geçtiğimiz günlerde medyada geniş yankı bulan bir diğer habere. Katar’da evlilik dışı cinsel ilişkinin hapis cezasına varan ağır yaptırımları var.

İngiliz basınına konuşan bir polis yetkilisi, “Eşinizle birlikte gelmiyorsanız, seks bu turnuvada menü dışında. Bu turnuvada kesinlikle tek gecelik ilişkiler olmayacak. Parti falan yapılamayacak. Hapishanede mahsur kalma riskini almak istemiyorlarsa, herkes aklını başına almalı. Bu yılki Dünya Kupası’nda ilk kez seks yasağı var. Taraftarların hazırlıklı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HOŞ KARŞILANMAZ”

Katar’daki 2022 Dünya Kupası’nın CEO’su Nasser al-Khater eleştiriler hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Her bir taraftarın güvenliği bizim için çok önemlidir. Ancak açık alandaki düşkünlükler hoş karşılanmaz. Bu bizim kültürümüzde yok ve bu herkes için geçerli.”

DÜNYA KUPASI NEDEN KATAR’DA?

Katar, FIFA yetkililerine turnuvayı garantiye almak için 3.7 milyon dolar rüşvet vermekle itham edilmiş ve iki yıllık bir soruşturmanın ardından temize çıkmıştı.

FIFA’nın o zamanki başkanı Sepp Blatter, Katar’ın teklifini desteklemişti ancak daha sonra yanlış karar vermiş olabileceklerini söylemişti. Blatter’ın İsviçre’de görülen sahtecilik ve yolsuzluk davası devam ediyor.

Özetle bu sene olur da Dünya Kupası’nı yerinde izleme şansı yakalarsanız, tedbiri elden bırakmayın. Ha ‘Biz bu meret için hapis de yatarız gerekirse’ diyenlere sözümüz yok…

DÜNYA KUPASI NE ZAMAN OYNANACAK?

2022 Dünya Kupası Katar’da yaz sıcaklığının çok yüksek olması nedeniyle 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında ayında başlayacak.