Mariupol’dan kaçanlar anlatıyor: Şişe su bulunca çok sevindik

70 Punto Dünya


Rusya – Ukrayna krizinin en kritik noktası Mariupol. Bölgede acı her geçen gün artıyor. Binlerce kişi kuşatma altında yaşıyor. Gelen fotoğraflar ise inanılmayacak derecede korkunç. Elektrik, su ve doğal gazın olmadığı kentten kaçan bir anne yaşadığı dehşeti anlattı. 

Ukrayna’da on binlerce kişi haftalardır, kuşatma altındaki Mariupol’de mahsur. Kentte elektrik, su ve doğalgaz yok. Yardım dağıtımı için insani koridorlar açılması ve kent sakinlerinin tahliye edilmesi girişimleri başarısız oldu. Kentten kaçmayı başaranlar için de zorluklar devam ediyor. Özellikle de çocuklar için.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Nadia Denisenko ve üç çocuğu, sürekli bombalanan kuşatma altındaki Mariupol’de, yakınlarda patlayan bir top mermisi nedeniyle camları kırılan soğuk bir dairede üç hafta yaşadıktan sonra kenti terk etti. Günlerce yiyecek fazla bir şey bulamadılar. Ve neredeyse hiç suları yoktu.

“Şise suyu bulunca çok sevindik. Suyu saniyeler içinde bitirdik” diyor Denisenko, 5 ve 14 yaşındaki oğulları ve 12 yaşındaki kızıyla yeni geldikleri evdeki ilk günlerini anlatırken:

“Savaş başladığında küçük oğlum, ‘Anne, ekmek istiyorum’ dedi.”

İnanılmaz bir trajedinin ortasında bir cesaret öyküsü onlarınki. Kalın duvarlar arasında günler geçirdiler. Geceleri bodrumdaydılar. Genellikle sabah 5’te uyanıyorlardı. Bazen uzak, bazen yakından duyulan patlamalar, hepsini uykusuz bırakıyordu.

‘SABAH UYANIP UYANMAYACAĞIMIZI BİLMİYORDUK’

Mariupol’de bir süpermarkette çalışan 39 yaşındaki Denisenko, “Cehennemi yaşadık. Sabah uyanıp uyanmayacağımızı bilmediğimiz günlerdi” diyor. Mariupol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde dehşeti yaşadı. Havadan, karadan ve denizden acımasızca bombalanan kentte binlerce kişi yaşamını yitirdi. Birçok kişi aceleyle toplu mezarlara gömüldü. Yıkılan binalarıyla kent harabeye döndü.

Bir cevap yazın