Bitcoin ile ilgili yeni gelişme! Bir ülke daha adımını attı

70 Punto Ekonomi

Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ülkeler arasına bir ülke daha eklendi. El Salvador geçen yıl kriptp para Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ikinci ülke oldu. Büyük elmas, altın ve uranyum yatakları olan ülke buna rağmen dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor.

BBC Türkçe’de yer alan bilgilere göre; Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararı Parlamento’da oy birliğiyle alındı. Açıklamada “Bu hamle Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkelerinden biri haline getirdi” ifadeleri yer aldı.

İLK ÜLKE EL SALVADOR OLMUŞTU

Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren ilk ülke El Salvador olmuştu. Bu adım aralarında IMF’nin de olduğu çok sayıda ekonomist tarafından eleştirilmiş, finansal istikrarsızlığa yol açabileceği vurgulanmıştı. Bazı uzmanlar ise Bitcoin gibi kripto para birimlerinin suçluların para aklamasını kolaylaştıracağı ve üretiminde çok fazla enerji kullanılması nedeniyle çevreci olmadığı gibi gerekçelerle bu adıma karşı çıkıyor.

SADECE YÜZDE 4’Ü İNTERNETE ERİŞEBİLİYOR

Kripto para birimlerini kullanmak için internet bağlantısı gerekiyor. Fakat 2019 verilerine göre ülkede nüfusun yalnızca yüzde 4’ünün internete erişimi var.

Bir cevap yazın