Twitter’da tartışma yaratan görsel! Taha Hüseyin Karagöz paylaştı

70 Punto Türkiye

Yeni Şafak gazetesinde çalışan gazeteci Taha Hüseyin Karagöz’ün paylaşımı Twitter’ı ikiye böldü. Tren seferlerinden bir fotoğraf paylaşan ve paylaşımını Hayko Cepkin’in videosuyla destekleyen Karagöz’e hem destek hem de tepki vardı.

‘Yüksek Hızlı Trendeyim. Önümde böyle bir tablo var’ diyerek yemek yemeye hazırlanan insanların fotoğrafını paylaşan Karagöz şu ifadeleri kullandı: Bu inanıp inanmama değil saygı meselesi. Sofralar kuruldu tüm vagon dolmalar açmalarla koktu. Gayrimüslimlerin, inanmayanların, tutmayan ya da tutamayanların diğerlerine saygısı gereği gizli yedikleri medeniyet biz değil miydik? Kimsenin oruç tutup tutmamasıyla bir sorunum yok. Seferi olabilirler, tutamıyor olabilirler, yahut hiç tutmak istemeyebilirler de ayrıca bir şeyler yenilip içilmesi beni etkilemiyor da ama bizi biz yapan anlayış ne oldu ediyorum. Hayko Cepkin’nin şu videosunu bırakıyorum.

TEPKİ VE DESTEK

Bir anda sosyal medyanın gündemine oturan paylaşıma hem tepki hem de destek vardı.

BİRGÜN yazarı Ümit Alan, Karagöz’ü alıntılayarak tepkisini belli etti ve ‘Trenlerdeki yemekli vagonlarda alkollü içki servisi yasaklandığı gün centilmenlik anlaşması bozulmuş olabilir. Tercihlere ve yaşam tarzına saygının son 20 yılda aşınmasının nedenleri var. Benim Ramazan’da 30 gün oruç tutan babam, Ramazan haricinde yemekli vagonda içkisini içerdi. Siz bu ikiliklere, gri alanlara, dini inancını istediği biçimde yaşamaya izin vermediğiniz gün bütün köprüleri attınız. Artık böyle şeyleri önemsemiyorum, önceden önemser, dikkat ederdim.’ ifadelerine yer verdi.