Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası! Siyasilerden ilk yorumlar geldi

Türkiye

Gezi Parkı davasında iş insanı Osman Kavala, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Uzun zamandır Türkiye ve dünya gündeminde ses getiren Osman Kavala’nın yargılandığı ‘Gezi Davası’nda karar verildi. Kavala, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kavala’nın casusluk suçlamasından beraatine ve casusluk suçlamasından tahliyesine karar verdi. Ancak Kavala ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı için cezaevinde kalacak.

Davada diğer sanıklardan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin de 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına ve tutuklanmalarına karar verildi.

SİYASİLERDEN İLK YORUMLAR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Gezi Davası’nda verilen karar milyonlarca insanın vicdanını yaraladı. Vicdanla verilmeyen kararları bu ülke hiç kabul etmedi ve sindirmedi. Ne olursa olsun adaletten yana olacağız, herkes için hukuku savunacağız.” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Gezi için Osman Kavala‘ya ağırlaştırılmış müebbet verilmesi, diğer sanıkların tutuklanması hukuk tanımaz korkak paranoyak saray rejiminin talimatıdır. Bu cezalar Gezi’de itiraz hakkını kullanan tüm gençlere gözdağıdır. Sinmeyeceğiz. Susmayacağız. Günü gelecek Hesap soracağız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Gezi direnişi; dayanışmaya, barışa, kardeşliğe ve demokrasiye adanmış bir millet hareketiydi. Ülkemize karabasan gibi çöken bu zorba ve hukuk tanımaz iktidar, maalesef hukuku ayaklar altına almaya devam ediyor… Az kaldı; bu zulme son vereceğiz ve adaleti yeniden tesis edeceğiz!