Kimdir bu Macron? Aşk hayatı ve gömleği yeniden gündemde

70 Punto Dünya

Önce Putin ile verdiği fotoğrafla daha sonra dünyaya servis edilen gömleği açık fotoğrafıyla… Macron son zamanlarda dünyanın en çok konuşulan liderleri arasında. İlk cumhurbaşkanı olduğu zamandan bugüne hayatı merak edilen Emmanuel Macron eşiyle yaş farkıyla da gündemde. Peki kimdir bu Macron?

Cumhurbaşkanı seçildiğinde 39 yaşında olan ve beş yıldır bu görevi yürüten Macron, ilk seçildiği dönem aşk hayatıyla dünyaya damga vurmuştu. Eşinin öğretmeni olması ve aralarındaki yaş farkı Türk medyasının da ilgisini çekmişti. Maliye Bakanlığı’nda uzun süre çalışan ve eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile tanışmasından sonra siyasi kariyeri değişen Macron aslında felsefe mezunu. 39 yaşında göreve başlayan ve dünyanın ilgisini çeken Macron, o dönem uyguladığı ılımlı politikayla herkesten takdir toplamıştı.

AŞK HAYATI YENİDEN GÜNDEMDE

Yeniden seçilmek için bugün Le Pen ile kozlarını paylaşacak olan Macron’un sıradışı bir aşk hikayesi var. Eşinin yaşça büyük olması nedeniyle sürekli cinsiyetçi eleştirilere maruz kalan Macron’un eşi Brigitte aynı zamanda onun öğretmeniydi. Yaşadıkları aşk hikayesini anlatan Brigitte, şu ifadeleri kullanıyor: “Emmanuel 17 yaşındayken bana ‘Ne olursa olsun, seninle evleneceğim’ demişti”

Macron eşi ile arasındaki yaş farkını eleştirenlere ise ‘Onu saklamadım. O benim hayatım. Her zaman da öyleydi’ diye yanıt vererek aşkını savunuyor.

HOLLANDE İLE TANIŞMASI HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Gelelim Macron’un vikipedi kariyerine. Emmanuel Macron 21 Aralık 1977’de dünyaya geldi. 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde kurucusu olduğu merkez parti En Marche !’ın adayı olup cumhurbaşkanı seçildi.

Yurttaşlar Hareketi’nde (MDC) siyasi hayatına başladı, 24 yaşında Sosyalist Parti’ye katıldı ve 2006-2009 yıllarında etkin oldu. 2002’den itibaren eski başbakan Michel Rocard’a yakındır. 2006 yılından itibaren Jean Jaurès Vakfı’nda görev aldı. Yine aynı yıl Jean-Pierre Jouyet aracılığıyla François Hollande ile tanıştırıldı ve 2010 yılından itibaren Hollande’ın yakınında yer aldı. 2007 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, dahil olduğu Gracques grubu (eski patronlar ve memurların oluşturduğu düşünce grubu) Ségolène Royal ile François Bayrou’nun ittifak yapması çağrısında bulundu. 2011’de Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanlığı ön seçiminde François Hollande’ı destekledi.
15 Mayıs 2012’de François Hollande’ın cumhurbaşkanı olmasıyla beraber cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Temmuz 2014’te bu görevden ayrıldı. 2. Manuel Valls Hükümeti’nde Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Bazı gözlemciler tarafından Sosyal liberal veya sosyal demokrat olarak değerlendirilmektedir ve Sosyalist Parti’nin sağ kanadına mensup olarak algılanmaktadır. 30 Ağustos 2016’da hükûmetten istifa etti. İstifasından sonra En Marche ! hareketini oluşturarak 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu. İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kaldı ve 7 Mayıs 2017 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.

Bir cevap yazın