Trafik yönetmeliğinde değişiklik! Scooter kullanıcıları için yeni kural getirildi

Türkiye

Son dönemde ölümlü kazaların artması ile beraber scooter kullanıcıları için yeni bir kural getirildi. Karayolları trafik yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Karayolları Trafik Yönetmeliği Değişiklikleri yürürlüğe girdi. Trafik yönetmeliğine yeni kurallar girdi. Son dönemde trafik kaza oranları artan scooter’ların kullanıcıları artık akşam saatlerinde fosforlu yelek giymek zorunda.

Trafikte seyir halindeyken olası sert frende ve kazalarda bebek ve çocukların anne kucağından fırlamasına karşılık, minibüs otobüs ve taksilerde çocuk bağlama sistemleri de zorunlu oldu. Uçaklardaki bebek ve çocuk emniyet kemerleri artık ticari araçlarda da kullanılacak. Taksilerde en az bir, minibüs ve şehirlerarası otobüslerde toplam koltuk sayısının 10’da 1’i oranda çocuk bağlama sistemi bulundurulacak. Motosiklet sürücülerine zaten zorunlu olan kaskın yanına bir de gözlük şartı getirildi. Kaskında gözlük aparatı olanlar uygulamanın dışında tutuldu.