Uzay’daki kozmonota Dünya’dan uyarı: Her şeyi bırak ve hemen geri dön

Bilim

Uzay yürüyüşüne çıkan kozmonotlardan Oleg Artemyev’in giysisindeki pil sorunu nedeniyle Dünya’daki görev kontrol merkezinden ‘En kısa sürede hava kilidine dön’ uyarısı yapıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışında çalışan iki Rus kozmonotun uzay yürüyüşü, kozmonotlardan birinin giysisindeki pilde oluşan sorun nedeniyle erken sonlandı.

Uzay yürüyüşüne çıkan kozmonotlardan Oleg Artemyev’in giysisinde anormal seviyede voltaj değerleri rapor edildi. Bunun üzerine Dünya’daki Moskova Görev Kontrol merkezinden “Oleg, mümkün olan en kısa sürede hava kilidine dönmelisin” uyarısı geldi.

NASA tarafından canlı yayınlanan İngilizce çeviride, kozmonota birçok kez “Her şeyi bırak ve geri dön” denildiği duyuldu.

Kontrolörlerin ayrıca, “Lütfen endişelenme, her şey yolunda. İyisin” ifadeleri de kayda geçti.  Artemyev’in ise “Ben mi? Endişe mi? Mümkün değil” yanıtını vererek başarılı şekilde hava kilidine geri döndüğü kaydedildi.

Rus kozmonot daha sonra, görev arkadaşı Denis Matveyev’in kullandıkları malzemeleri toplamasını bekledi.

Söz konusu uzay yürüyüşünün yaklaşık 4 saat sonra bittiği açıklandı.

Rus uzay ajansı Roscosmos’dan yapılan açıklamada, “Durum kontrol altında. Kozmonotun sağlığı tehlikede değil” diye belirtildi.