Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs uyarısı! 6.dalga…

70 Punto Bilim

2019 Aralık ayında hayatımıza giren fakat şimdilerde etkisi azaltan koronavirüs yeniden gündemde. Salgın olmasa da hayatımızda olmaya devam edecek olan koronavirüsle ilgili Mehmet Ceyhan’dan dikkat çeken uyarı geldi. Mehmet Ceyhan omicronun varyantlarına dikkat çekti.

Koronavirüs salgını hızını azaltsa da son günlerde ortaya çıkan birkaç uyarı bulunuyor. Sosyal medyayı aktif kullanan uzmanlar koronavirüs vakalarının arttığına dikkat çekiyor ve kimi uyarıda bulunuyorlar. Uyarıda bulunanlardan biri de Prof.Dr. Mehmet Ceyhan. Salgın döneminde görüşlerine başvurulan uzman isim bu kez omicronun varyantlarına dikkat çekti. 

Ceyhan şu açıklamada bulundu: Omicron coronavirusun “Truva atı’ydı. Topluma zararsız bir mutant gibi girdi. Herkes gevşedi. Önlemler kaldırıldı, aşılama durdu. Şimdi içinden BA.1, 2, 3, 4 gibi çok bulaşıcı varyantlar çıkıp 6. dalgayı oluşturmaya başladı. Atın içinde mutasyon makinası çalışmaya devam ediyor. Umalım makina ağır hastalık yapıcı mutantlar üretmesin.

Prof.Dr. Bengi Beşer de son iki gündür vakaların arttığını duyurdu. Beşer, ‘ Hastanemize şikayeti olduğu için  gelenlerin test pozitifliği son 2 günde %30’u aştı. Yakınması olmayıp ortalıkta dolaşanları, kendine nezle tanısı koyanları saymıyorum bile. Lütfen kapalı, havasız ve kalabalık ortamlarda maske takın ve hatırlatıcı aşı dozlarını ihmal etmeyin.’ uyarısında bulundu.