Sadece ders çalışıyor! Binlerce kişi TikTok’ta bu hesabı takip ediyor

70 Punto Kültür Sanat

TikTok son dönemin en popüler uygulamalarından biri. Kısa videoların yayınlandığı TikTok’ta bir hesap diğerlerinden daha farklı. İngiltere’de üniversite öğrencisi haftada birkaç gün ders çalıştığı sırada telefonuyla kendisini çekiyor ve TikTok üzerinden yayın yapıyor, yüz binlerce kişi yayına bağlanıyor ve ona katılıyor.

SADECE SAKİN MÜZİK VAR

22 yaşındaki Yehya, İngiltere’de üniversite öğrencisi ve sınavları için hazırlık yapıyor. TikTok’ta 469 bin takipçisi var. Yehya’nın ders çalışırken yaptığı yayınlarda çok ilginç bir şey olmuyor, dans eden biri olmuyor ve kimse konuşmuyor. Sadece arka planda sakin bir müzik çalıyor. Yehya, “İnsanlar benim ders çalışmamı izlemekten keyif alıyor, benimle birlikte çalışıyor ve böylece kendilerini yalnız hissetmiyor” diye anlatıyor.

Yaklaşık bir sene önce yayın yapmaya başlayan Yehya, bir noktada hesabına günlük 2-3 bin arası yeni takipçi geldiğini fark etmeye başladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Yaklaşık bir sene önce yayın yapmaya başlayan Yehya, bir noktada hesabına günlük 2-3 bin arası yeni takipçi geldiğini fak etmeye başladı.

“ORADA SENİNLE BİRLİKTE DERS ÇALIŞAN BİRİSİNİN OLMASI ÇOK GÜZEL”

6 bin kilometre ötede, Missouri’de yaşayan 24 yaşındaki Casey Keith tıp okuyor ve haftada iki gün Yehya’nın yayınlarına bağlanıyor.

Casey, özellikle Covid döneminde arkadaşlarıyla birlikte ders çalışmaya gittiği yerlerin kapanmasıyla motivasyonunun düştüğünü, bu dönemde Yehya’nın videolarına denk geldiğini ve bu sayede çalışmalarına devam ettiğini anlatıyor.

Casey, “Orada seninle birlikte ders çalışan birisinin olması çok güzel. Fiziksel olarak aynı ortamda olmadığımız için Yehya ile konuşamamak ama orada varlığını hissetmek çok faydalı. Dönüp sıkıldım, yemek yiyip yatmak istiyorum gibi şeyler söyleyemiyorum” diyor.

İngiltere’de Open University’de Eğitim Teknolojisi Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışan Dr. Leigh-Anne Perryman, tek başına çalışmanın “motivasyon eksikliğine ve başka şeylerle oyalanmaya” yol açabildiğini, bir başkasıyla çalışmanın ise çalışmayı kolaylaştırdığını ve faydalı olacak derecede dikkat dağıttığını söylüyor.

Perryman, “Pandemiden önce insanların kütüphanelerde veya kafelerde sessizce başka insanların yanında ders çalışması çok normaldi. Pandemi sırasında bunu yapmak zorlaştı. Bu tür canlı yayınlar ve videolar insanlara kolay ve güvenli bir alternatif oluşturdu” diyor.

Genellikle 50 dakikalık yoğun çalışmanın ardından 10 dakikalık aralar veren Yehya, bazen takipçilerinin sorularını yanıtlıyor ve onlara tüyolar veriyor.

Yehya’yı takip eden bir diğer kişi ise 25 yaşındaki hukuk öğrencisi Claire Cashman. Claire, TikTok’ta vakit geçirdiği bir gün Yehya’nın yayınına denk geldiğini ve çaldığı müziği çok beğendiğini anlatıyor.

Claire, “O kadar sade ve güzel ışıklandırılmış bir ortamdı ki orada bekleyip takipçileriyle konuşmasını bekledim. O günden beri hiç kaçırmıyorum” diyor.

Bir cevap yazın