Asgari ücret 2023 son dakika gelişmesi! Asgari ücret belli oldu

70 Punto Ekonomi

Asgari ücret 2023 ne kadar olacak sorusunun yanıtı belli oldu. Asgari ücretin üçüncü toplantısı salı günü yapılmıştı. Bugün asgari ücret 2023’te ne kadar olacak sorusu yanıt buldu. Erdoğan asgari ücretin 2023’te ne kadar olacağını açıkladı.

Milyonların merakla beklediği asgari ücret 2023’te ne kadar olacak sorusu yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023’te asgari ücretin 8 bin 500 lira olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, ” Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdi. Geçmiş yıllarda da taraflar uzlaşmaya varamadığı halde hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret toplantısı vardı. 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçen yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 liraya yükselttik. Bununla kalmamış, gelir vergisi ve damga vergisini de kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyondaki yüksek artış bizi temmuzda yeni bir düzenleme ile asgari ücreti hatırlayalım, 5500 liraya çıkarmaya yöneltmiştir.” dedi.

TÜRK-İŞ 9 BİN LİRA DEDİ MASAYA OTURMADI

Öte yandan TÜRK -İŞ Başkanı Ergün Atalay geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada asgari ücretin 9 bin lira altında olması halinde masaya oturmayacaklarını belirtmişti. TÜRK-İŞ bugünasgari ücret toplantısına katılmama kararı aldı.