Resmi Gazete’de yayımlanan gayrimenkul kararı! TÜİK eski Başkanı Aydemir’den tepki

Ekonomi

Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışında emlakçılara vereceği destek oldukça konuşuldu. Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Resmi Gazete’de dün ‘gayrimenkul hizmetlerine yönelik tanımlar ve destek unsurları’ bölümüyle ilgili bir karar yayımlandı. Karara göre Türkiye’deki gayrimenkullerin yurt dışında satışı için Ticaret Bakanlığı’nın destek verileceği belirtildi. TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘gayrimenkul hizmetlerine yönelik tanımlar ve destek unsurları’ bölümüyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Birol Aydemir konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün gece çıkan cumhurbaşkanlığı kararı ile ülkemizdeki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satsınlar diye Ticaret Bakanlığı emlakçılara inanılmaz devlet destekleri verecek. Diyelim bir emlakçısınız ve Fas’a gidip ülkemizde daire alacak Faslı arıyorsunuz. Bu amaçla Fas’a bir emlakçı dükkânı açtınız. Devletimizden bu dükkânın kirası için yılda 3,6 milyon TL alabileceksiniz. Fas TV’lerine, billboardlara reklam verdiniz, broşürler yaptınız. Devletimiz bu giderleriniz için yılda 1,8 milyon TL verip sizi rahatlatacak. Ya da Türkiye’den 5-6 emlakçı toplandınız Fas’a on günlüğüne ülkemizin gayrimenkullerini pazarlamaya gittiniz. Uçak biletiniz, oteliniz, Fas’taki transfer harcamalarınız…. Hepsini devletimiz 1 milyon liraya kadar karşılıyor.” ifadelerine yer verdi.

“KONUT FİYATLARI ARTACAK”

Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, Resmi Gazete’de yayımlanan gayrimenkul kararıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ali Kurt, kararla birlikte konut fiyatlarının artacağını ifade etti.

Kurt, “Konut fiyatlarındaki artışı önleyecek düzenlemeler beklerken, tırmandıracak devlet desteği geldi! Resmi Gazete’de yayınlandı. Türkiye’deki yerleşik şirketler, ülkemizdeki gayrimenkulleri pazarlamak için yurtdışında tanıtım ve reklam yapacak, giderleri devlet karşılayacak! Kurdaki yükseliş, maliyetlerdeki artış, yabancılara gayrimenkul alımıyla Türk vatandaşlığının “koşulsuz” verilmesi, zaten konut fiyatlarını yükseltmişti. Dar ve orta gelirlinin ev alma umudu her geçen gün tükenirken, yabancılara satışı artıracak bu kararların, ülkemizin demografik ve sosyal yapısında yıkıcı sonuçlar doğuracağı da aşikar!” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın