Dünyanın gözü Mariupol’de! Putin emri verdi

70 Punto Dünya

Rusya’dan Mariupol kentiyle ilgili son dakika açıklama geldi. Uluslararası ajanslar bilgiyi sıcak gelişme olarak duyurdu. Gündem Mariupol’a döndü. Zelenskiy’den Mariupol ile ilgili açıklama geldi. İşte kentte yaşanan son gelişmeler.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Mariupol’e düzenlenen operasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Canlı yayında yayınlanan görüntülerde Vladimir Putin’in de başarılı operasyon için Savunma Bakanı Şoygu’yu tebrik ettiği görüldü.

2 BİNDEN FAZLA KİŞİ VAR

NTV’de yer alan habere göre, Putin’in de başarılı operasyon için Savunma Bakanı Şoygu’yu tebrik ettiği bildirildi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Mariupol’deki endüstriyel bölgeye baskın yapmaya gerek olmadığını söylerken, tesislere baskın planlarının iptal edilmesi emrini verdiği vurgulandı.

PUTİN EMRİ VERDİ

Putin’in tesislerin ablukaya alınması emrini verdiği bildirildi.

Mariupol’de kontrolün sağlanmasının başarı olduğu söyleyen Putin, “Rusya, Azovstal tesislerini terk eden Ukrayna güçlerinin hayatını garanti ediyor. Onlara saygıyla davranılacak” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA

Volodimir Zelenskiy, Mariupol’de son durumu aktardı. 120 bine kadar sivilin tahliyesine izin verilmediğini aktaran Zelenskiy,”Rusya Mariupol’ün büyük kısmını kontrol ediyor ancak Ukrayna güçleri halen bir bölgesinde bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

KENTTEKİ UKRAYNALI KOMUTAN DÜNYAYA SESLENMİŞTİ

BBC Türkçe, dün Mariupol’de kalan son Ukrayna birliklerinde görev yapan 36. Deniz Piyade Birliği Komutanı Serhiy Volina’nun bir açıklamasını yayınladı. Volina yaptığı açıklamada, “Dünyaya son kez sesleniyoruz. Sadece günlerimiz veya saatlerimiz kalmış olabilir.” demişti.

20 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy 5 gün önce yaptığı açıklamada, “Mariupol şehrinde yaklaşık 5 bini çocuk olmak üzere en az 20 bin kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın