Masterchef Alican’ın rahatsızlığı ne? Şefler şoke oldu ilk kez açıkladı

70 Punto

Masterchef All Star tüm heyecanıyla devam ediyor. Yarışmaya damga vuran isimlerin yer aldığı Masterchef’te Alican Sabunsoy hastalığını ilk kez açıkladı. Şeflerin bile ilk kez duyduğu hastalığını açıklayan Alican, geçen hafta yaşadıklarını anlattı. Öte yandan Alican dokunulmazlığı da kazandı.

2019 Masterchef finalisti Alican Sabunsoy, son günlerin en popüler isimlerinden biri. Masterchef’e damga vuran ve sosyal medyada oldukça takipçisi olan Alican, şeflerin bile ilk kez duyduğu hastalığını açıkladı. Kan hastalığı olduğunu belirten ve doğuştan bu hastalıkla mücadele eden Alican, geçtiğimiz haftalarda yaşadıklarını da aktardı.

Stresle birlikte hastalığının nüksettiğini belirten Alican, geçtiğimiz haftalarda sürekli hastalandığını bunu pek dile getirmek istediğini söyledi. 2019 yılındaki finalde de hasta olduğunu belirten Alican’ın hastalığının ismi herediter anjioödem. Peki nedir bu hastalık?

Herediter anjioödem nedir?

Çok nadir ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden genetik bir hastalıktır. Ellerde, yüzde, ayak ve bacaklarda hatta nefes yolunda gerçekleşen ani şişme ataklarıyla seyreder. Karında ani gelişen şişlik, şiddetli ağrı, bulantı, kusma ve ishal gibi durumlar bağırsak duvarı ödemine ve beraberinde oluşan karın boşluğunda sıvı birikmesine bağlıdır. Ataklar halinde seyreden bu belirtiler yüzünden hastaların yaşam kalitesi düşer. Çocuklarda okula gitmede, erişkinde işe devam etmede sıkıntılar ortaya çıkar. Nefes yolunda gırtlak bölgesinde gelişen ödemler özellikle en tehlikeli olanlarıdır ve boğulma sonucu hayatı tehdit eder.

Hastalığın tedavisi var mı?

Şu an için hastalığın kesin tedavisi yoktur fakat C1 inhibitörü konsantresi gibi ilaçlar hastaya verilerek atak kontrol altına alınabilir. Genetik bir rahatsızlıktır.