1 kuruşa 10 bin lira tazminat! Marketlerde hepimiz yapıyoruz…

70 Punto Ekonomi

Çoğumuz alışverişe gittiğimiz zaman eğer para üstü 1,5,10 kuruş ‘bozuk para yok’ tepkisiyle karşılaşırız. Fakat bununla ilgili çok önemli bir uyarı geldi. 1, 5, 10 kuruş para üstünü ‘Bozuk para yok’ gerekçesiyle ödemeyen firmalara dava açılabileceği belirtildi ve bu davalardan 10 bin liraya kadar tazminat kazanılacağı açıklandı.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, çarşı, mağaza ve market ürünlerinin etiketlerinde insanların dikkatini çekmek için ‘19.99 lira’, ‘49.90 lira’ gibi fiyatlandırmanın sık sık kullanıldığını vurguladı.

Alışveriş sonrası kasada genellikle 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle tüketiciye ödenmediğini söyleyen Gündüz, zaman zaman müşterilerin de ‘Ne olacak 1 kuruştan’ düşüncesiyle çok önemsemediğini dile getirdi.

Gündüz, 99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek büyük meblağlar oluşturduğunun altını çizdi.

“ETİKET FİYATI İLE FİŞİ KARŞILAŞTIRIN”

Para üstü ödenmeyen 1 kuruşların ülke ekonomisine de zararı olduğuna dikkati çeken Gündüz, tüketicilere ürünün etiket fiyatı ile alışveriş fişindeki miktarı karşılaştırmaları çağrısı yaptı.

10 BİN LİRAYA VARAN TAZMİNAT

Gündüz, tüketicinin 1, 5 ya da 10 kuruş para üstü ödemeyen firmalara yönelik şikayette bulunup maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini söyledi. Gündüz, bu firmaların 10 bin liraya varan tazminatlar ödemek zorunda kalabileceğini de dile getirdi.

“ALDATMACAYA YÖNELİK, KANUN İHLALİ”

Küsuratlı fiyatlandırmanın aldatıcı olduğunu ifade eden Neşet Gündüz, şunları söyledi:

“Alışveriş merkezi ya da mağazada 17.95 lira, 1999 lira 75 kuruş gibi rakamlar çıkıyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya, aldatmacaya yönelik harekettir. Ayrıca kanun ihlalidir. Paranın üzeri verilmeyecek şekilde etikete yansıtılması, ürün fiyatının ucuz olduğu algısı oluşturuyor. Tüketici para üzerini ya da ürünün iadesini istediğinde verilmemesi halinde şikayet edebilir.”