Maymun çiçeği virüsü hava yoluyla bulaşıyor mu? Kafa karıştıran maske kararı

70 Punto Dünya

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’da en yüksek maymun çiçeği vakası İngiltere’de. Son verilere göre dünya genelinde maymun çiçeği vaka sayısı bini aştı. Söz konusu rakam, DSÖ’nün bir hafta önce bildirdiği 257 vakanın yaklaşık 4 katını oluşturuyor. Son olarak Yunanistan’da maymun çiçeği vakası bildirildi. Amerikan Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) maymun çiçeğine karşı “maske takın” uyarısını yapıp sonra kaldırması kafaları karıştırdı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), de hastayla temas eden sağlık personelinin ve hastanın kendisinin maske takmasını öneriyor.

Maymun çiçeği vakası görülen ülkelere komşu Yunanistan da eklendi. Hastalığın görüldüğü ülke sayısı 30’u geçti. Vakaların çoğu ise Avrupa’da. Henüz salgına dönüşmese de maymun çiçeği Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) gündeminde bulunuyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Gebreyasus, maymun çiçeğinin, daha önce salgına yol açmamış ülkelere yerleşme riskinin bulunduğunu söyledi. Ancak riskin bu aşamada önlenebileceğini belirtti.

VAKALAR AĞIRLIKLI OLARAK ERKEK

Vakaların ağırlıklı olarak erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde görülmeye devam ettiği ifade edildi. Ancak kadın vakaların da bulunduğuna dikkat çekildi. DSÖ’nünn maymun çiçeği teknik heyetinin başkanı Rosamund Lewis, virüsün ana yayılma yolunun kişiler arası yakın temas olduğuna vurgu yaptı.

HAVA YOLUYLA BULAŞIYOR MU?

Lewis,”havayoluyla bulaşma riskinin” henüz tam olarak bilinmediğini hatırlattı. Ancak maymun çiçeği hastalarına müdahale eden doktorların maske takması gerektiğini söyledi.

ABD’DEN KAFA KARIŞTIRAN KARAR

Maymun çiçeği virüsünün hava yoluyla bulaşma ihtimali Amerikan Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) de gündemine girdi. CDC, maymun çiçeği hastalığı rehberine, virüsün bazı durumlarda havadan bulaşabileceği uyarısını ekledi. Hastalıktan korunmak isteyenlerin maske takması gerektiği belirtildi. Ancak “maske tavsiyesi”, kafa karışıklığına yol açtığı gerekçesiyle daha sonra rehberden çıkarıldı.

Diğer taraftan, uzmanlar maymun çiçeği virüsünün havayoluyla sadece çok yakın mesafeden bulaşabileceğini düşünüyor. Bu tür bulaşma yönteminin hastalığın yayılmasında küçük bir faktör olduğuna dikkat çekiliyor.