KPSS’deki soru skandalı sonrası ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

Türkiye

2022 Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) bazı soruların geçmiş yıllarda bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

ÖSYM İDDİALAR ASILSIZDIR DEDİ

ÖSYM’yen konuya dair yapılan ilk açıklamada “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

İNCELEME TALİMATI VERDİ

Ancak akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı ve İletişim Başkanlığı “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.” bilgisini paylaştı.

Bu açıklamanın hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir açıklama yaptı ve “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN İMZASI İLE GÖREVDEN ALINDI

Saatlerin 00.00’ı geçmesi ile birlikte Resmi Gazete yayımlandı ve herkes Halis Aygün görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. Kararın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

Henüz resmi makamlarca bir açıklama yapılmasa da görevden alma kararı sonrası sınavın tekrar edileceği öngörülüyor. Şimdiden binlerce kullanıcısı sınavın iptal edilmesi yönündeki isteklerini sosyal medyadan paylaştı.