Balıkesir’deki deprem sonrası uzman isimler ne diyor? ‘Potansiyeli yüksek’

70 Punto Türkiye

Balıkesir gece korku dolu anlar yaşadı. 4,1 ve 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından 120 dakika içinde 30 artçı sarsıntı meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedilirken uzman isimlerden Balıkesir depremiyle ilgili açıklama geldi.

Balıkesir, dün peş peşe depremlerle ile sallandı. Yüreklerin ağza geldiği depremle ilgili uzman isimlerden açıklama geldi. Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bölgenin yüksek potansiyeline dikkat çekti. Görür açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Arkadaşlar, Balıkesir ve çevresinde peş peşe 4,9’a varan depremler oldu. Bunlar muhtemelen Balıkesir-Kepsüt Fay zonunda. Doğrultu atımlı ve sağ yönlü fay. Bu yörede 1850-1890 arasında çok deprem var. Bölgenin deprem potansiyeli yüksek.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir’in Karesi ilçesindeki depremlere ilişkin, bölgede 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretecek fay parçaları bulunduğu söyledi. Prof. Dr. Sözbilir, “Gece yarısından beri 01.13’ten itibaren Balıkesir il merkezinin 20 kilometre kuzeyinde başlayan yoğun deprem aktivitesi, Havran-Balıkesir fay zonu kontrolünde gelişmektedir. Deprem fırtınası şeklinde süren depremlerin sayısı 50’yi geçmiş 4.1 ve 4.7 büyüklüğüne kadar erişmiştir” dedi.