KPSS skandalı ÖSYM’yi ele geçirmek için kurulan bir tuzak mı?

Türkiye

KPSS’deki bazı soruların sınavdan önce Yediiklim Yayınevi tarafından yayınladığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. ÖSYM başkanı hızla görevden alındı ve olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

ÖSYM’nin yeni başkanı Bayram Ali Ersoy göreve geldiği gecenin sabahında sınavın iptal edildiğini duyurdu.

Yayınevi tarafından yapılan açıklamada “Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Biz benzer sorular yakalarsak kurum prim yapmış olacak. Yüzlerce yayınevi bunun üzerine kurgulanıyor. Buradaki sıkıntı Türkçe’de paragraf sorusu var. Geçen yıl DGS sınavında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz takdir edin.” ifadeleri yer aldı.

Şimdi herkes olayın perde arkasını merak ediyor.

Gazeteci Timur Soykan gelişmelere dair sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

KPSS olayı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir tuzak olabilir mi? Çok komplo teorisi gibi görünebilir ama bu ihtimali göz önünde bulundurmayı gerektiren gelişmeler var.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden alınmasıyla sonuçlanan olayda çok çok önemli gelişmeyi http://diken.com.tr yakalamış. Ama yeterince gündem olamadı. Altını çizmekte fayda var.

Dün akşam Habertürk’te CHP’li Berhan Şimşek, ÖSYM Başkanı’nın MHP’li olduğunu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’le anlaşamadığını anlattı.  Aygün’ün Milli Eğitim Bakanı’nın, bazı tarikatların hedefinde olduğunu iddia etti. KPSS olayının Aygün’e kumpas olabileceğini söyledi.

Buraya kadar bir iddia ama MHP Gn. Bşk Yard. Semih Yalçın’ın Twitter’daki açıklamalarıyla olay iddia olmaktan çıktı ve ÖSYM’de yani bürokraside AKP-MHP savaşını gözler önüne serdi. Yalçın’ın Habertürk ve sahibine tehditler yağdırdığı 27 Tweetlik seride. Bir tanesi çok çarpıcı.

Semih Yalçın’ın tweet’i şöyle yorumlanabilir: MHP, Berhan Şimşek’in anlattığı bilgileri programın moderatörü, Habertürk Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz’a kendilerinin verdiğini anlatıyor. Bu bilgileri Şimşek anlatınca tepki gösteriyor. Başka açıklaması olabilir mi, bilmiyorum.

Yani MHP, KPSS olayının Milli Eğitim Bakanı ve tarikatların ÖSYM Başkanı’nı görevden aldırmak için uyguladığı bir kumpas olduğunu mu iddia ediyor? Öyleyse bu Cumhur İttifakı’nda çok büyük bir gerilimi ortaya koyuyor.

Zaten olayın başından beri Cumhurbaşkanı ve AKP, normal reflekslerinden çok farklı hareket ediyor. Pek çok devasa skandalda bakanlara, kadrolara sahip çıkan Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirdi ve ÖSYM Başkanı’nı hemen görevden aldı. Gerçekten garip.

Söz konusu program sırasında, yani dün akşam Twitter’da bir sosyal medya kampanyasını görmüş ve mana verememiştim. #MahmutÖzerSeninleyiz diye binlerce paylaşım yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanı için ilk defa kampanya gördüm.

Belki de en önemlisi Türkiye KPSS olayı ile çalkalanırken MHP’den ve Devlet Bahçeli’den hiçbir açıklama gelmemesi. Çok derin bir sessizlik ve çok ilgi çekici. Bahçeli halen bu konuda açıklama yapmadı.

Sonuç olarak KPSS olayı Cumhur İttifakı’nda büyük gerilime neden olmuş gibi görünüyor. Yani geriye çok önemli bir soru kalıyor: KPSS skandalı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir kumpas olabilir mi? Yeni ÖSYM Başkanı’nın profiline bakınca şüphe büyüyor.

ÖYSM Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un tarikat ziyaretleri Odatv’nin detaylı haberinde yer alıyor. İsmailağa Cemaati’nin sohbetlerine katılıyor, İlim Yayma Cemiyeti ile sıkı ilişkileri var. Cihannüma Derneği’nde etkin bir isim.

Muhalefet ve toplum, KPSS olayına tepki gösterirken yeni bir tuzağa düşürülüyor olabilir mi? Aslında iktidarın ve tarikatların hamleleriyle soruların çalınacağı yeni bir kadrolaşmaya gidiliyor olabilir mi? Bu sorular akıldayken binlerce genç ve öğrencinin hayatı belirleniyor.