İBB Başkanı İmamoğlu’ndan eleştirilere ‘çizme’ göndermeli yanıt

70 Punto Türkiye

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayramın ilk günü kentte etkili olan sağanak yağışla ilgili açıklama yaptı. Tatilde olduğu için eleştiri oklarının hedefinde olan Ekrem İmamoğlu, “Önce yalın gerçeği açıkça konuşalım. O gün İstanbul genelinde afet benzeri bir durum yaşanmadı.” ifadelerini kullandı. İmamoğlu’ndan ‘çizme’ göndermesi de geldi.

Ekrem İmamoğlu, “Herhangi bir odak kaymasına girmeden önce işin adını hep birlikte koymamızda fayda var. Önce yalın gerçeği açıkça konuşalım. O gün İstanbul genelinde afet benzeri bir durum yaşanmadı. Birkaç ilçede yaşanan su baskınları oldu. Yağış gece yarısından sonra şiddetini artırmıştı. Gece 03.30 itibarıyla konferans sistemi görüşme yaparak gelişmeleri yönettik. Bir şeyin altını çizelim, ne yazık ki son yıllarda Türkiye’de pek çok alanda normalinden saptığını yaşamaktayız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 3 yıldır tek adam kafasıyla yönetilen bir kurum değildir. İBB’de tek adamlık asla olmayacaktır. İBB kurumları, mekanizmaları ve kadroları olan Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarından bir tanesi. O gece 3 bin 200 çalışan görev başındaydı. Yaratılmaya çalışılan suni gündeme bakarsak 3 bin 200 çalışanımızın hiçbir emeği yok. Öyle mi kabul edeceğiz? Burada üstüne basa basa tekrar etmek istiyorum. İBB kahraman bir kişi değildir, İBB’de kahraman koca bir ekiptir. Benim üzerimden binlerce yol arkadaşının emeklerini yok saymaya hiç kimsenin hakkı yok. ” açıklamasında bulundu.

ÇİZME GÖNDERMESİ

Çizme göndermesi yapan İmamoğlu, “Bir de basına fotoğraf vermek için çizme giyerek tek adam anlayışına şov yapan bazı siyasilerin iş yapma biçimini başka yerde göremezsiniz. Objektifin önüne geçip çizme görüntüsü vermeyle kimse bu emeğin üstünü kapatamaz. Ben huzurlarınızda o gece boyunca çalışan her bir mesai arkadaşımı İstanbul halkı ve kendi adıma yürekten teşekkür ediyorum. Küçük, büyük zarar gören tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olacağımızı belirtmek isterim.

Bu süreçte ‘Çizmeni giy, alanda fotoğraf ver’ diye çok sayıda telefon almadım değil. Tüm o iyi niyetli tavsiyelere teşekkür ediyorum. Ben çizmemi afet sonrası değil, gösteriş olsun diye değil afet olduğunda vatandaşlarımız zarar görmesin diye öncesinde çalışmalarda giyiyorum.” dedi.

Çizme göndermesi akıllara İçişler Bakanı Süleyman Soylu’yu getirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3 kişinin hayatını kaybettiği sel nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’la bir araya gelmişti. Soylu’nun görüşmeye çizme ile gitmesi sosyal medyanın gündemine oturmuştu.