Bakan Kirişci’den Datça’daki yangınla ilgili açıklama! ‘Kontrol altına alındı’

70 Punto Türkiye

Son dakika haberine göre; Türkiye’nin gözü Datça’da. Yangınla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıklama yaptı. Bakan Kirişci yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Bakan Kirişci soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bakan Kirişci Muğla’nın Datça’da dün öğle saatlerinde başlayan ve devam eden orman yangını hakkında son bilgileri paylaştı. Yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Kirişci, “Yangın kontrol altına alınmıştır bu manada bunu ifade etmekte yarar vardır. Soğutma çalışmaları başlamış ve gerektiği sürece bu çalışmalar sürdürülecektir. Yaklaşık 300 hektarlık bir orman alanı bu yangında zarar görmüş ve 400 hektarlık da tarımla ilişkili olan alanlarda bir zararımız söz konusu olmuştur. 450 hane ve 3 bin 520 vatandaşımız yine tedbir amaçlı olarak bulundukları mahalden alınmış yakınlarına ve uygun yerlere nakledilmiştir. 4 ev ağır hasarlı olmak üzere toplam 10 ev zarar görmüştür. Fakat vatandaşlarımızın özellikle canıyla ilgili bir kaybımız çok şükür olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

7 kişinin yaralandığını belirten Bakan Kirişci, ” Büyükbaş, küçükbaş ve arıcılıkla ilgili arı kovanlarımız çalışmalar esnasında bulundukları yerlerden alınmıştır. Bazı vatandaşlarımız yangından olumsuz etkilenmiş, bu olumsuz etkilenen vatandaşlarımız arasında 22 kişi, 13 kişi taburcu edilmiş bu 22 kişiden, 7 kişinin tedavisi sürmekte bir belediye çalışanımızda ise 3. derece bir yanık söz konusu, hayati bir tehlikesi bulunmamaktadır. Yine insan hayatı kadar önemsediğimiz doğal canlılarımız da onlarla ilgili de ifade ettiğim gibi kurtarma çalışmalarım bulunmuştur. Kocadağ bölgesinde tam radarın olduğu muhitte 500 yaban keçisi de çalışmalarla birlikte kurtarılmıştır. Bunlar bizim en büyük tesellimizdir. Maddi kayıplar telafi edilebilir fakat her halükarda canlarımızı bu manada koruduğumuzu ve kurtardığımızı belirtmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum.” dedi.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ

Yangının 24 saatten kısa bir sürede kontrol altına alındığını belirten Kirişci, “Meydana gelen trafodan kaynaklı yangını 24 saatten kısa sürede kontrol altına alınmasından dolayı mutluyuz.” açıklamasında bulundu.