Eris Varyantı Türkiye’de 9 kişide görüldü! ’Daha bulaşıcı’

70 Punto Türkiye

Bakan Koca bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de eris varyantının görüldüğünü duyurdu. Peki bu ne anlama geliyor? Eris varyantı, omicrona göre daha mı bulaşıcı? İşte detaylar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Türkiye’de 9 kişide eris varyantının görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, ‘Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.’ dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları sonrası uzman isim Mehmet Ceyhan, varyantın daha bulaşıcı olduğunu belirtti. Ceyhan, ‘ Biz bu varyantın ülkemizde olduğunnu söyleyeli çok oldu. Olmaması da mümkün değil zaten. Test yaptırma zorluğu dikkate alındığında, vaka sayısının 9’un çok üzerinde olduğunu söylemek de zor değil. Daha önceki Omicron varyantlarından daha ağır hastalık yapmıyor ama daha bulaşıcı.’ açıklamasında bulundu.