AKP iBB başkan adayı kim olacak? Kabine’den iki isim yarışıyor

70 Punto Türkiye

2024 yılında yapılacak olan yerel seçimler için şimdiden hazırlıklar başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için AKP kulislerinde iki ismin yarıştığı iddia edildi. O iki isim şu anda Kabine’de görevli. İşte detaylar…

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Mart 2024’te yapılması beklenen yerel seçimlerle ilgili edindiği bilgileri okurlarıyla paylaştı.

Daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) talip olduğu iddiasını aktaran Pehlivan, bugün bir adayın daha çıktığını söyledi: Kaçtır anlatacağım, fırsat olmadı. AKP koridorlarını iyi bilen bir kaynağım aradı ve şöyle dedi: ‘Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da gözü İBB’de. O da İstanbul’u yönetmek istiyor.

Tam ağzımdan ‘Desene, kabinede kavga çıkacak’ sözü çıkacaktı ki, telefondaki ses ekledi: ‘Biliyorsun ki, hiç yanıltmadım seni. Görürsün; ikisi de değil, çok sürpriz bir adayı olacak AKP’nin. Erdoğan fikir değiştirecek ve İBB’nin başı için başka bir ismi aday gösterecek.’

Haliyle, sordum o ismi. Size şimdilik söylememem şartıyla fısıldadı. Evet, şu an ibre Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’ndan yana. Ama bakalım, kaynağımın dediği gibi Erdoğan daha ‘sağlıklı’ bir ismi düşünecek mi?”