Ege Denizi Kuşadası açıkları peş peşe sallandı! Peki uzman isimler ne diyor?

70 Punto Türkiye

Kuşadası bugün peş peşe üç depremle sallandı. En büyüğü 5,1 olmak üzere 3 deprem meydana geldi. Depremle ilgili uzman isimler açıklama yaptı. 

Aydın’ın Kuşadası açıklarında 14 dakika arayla 2 deprem meydana geldi. Şu ana kadar bir olumsuzluk bilgisi yok.

AFAD verilerine göre ilk deprem saat 12.56’da yaşandı. 4,7 büyüklüğündeki depremin derinliği 7,03 kilometre olarak açıklandı.

Aradan 14 dakika geçtikten sonra, saatler 13.10’u gösterdiğinde ikinci bir deprem daha oldu. 

İkinci depremin büyüklüğü 5,1 olarak açıklandı. Sarsıntılar, Aydın’ın yanı sıra İzmir’den de hissedildi. Sarsıntının en yakın yerleşim yerine 30 kilometre mesafede meydana geldiği belirlendi. AFAD olumsuz bir ihbarın bulunmadığını açıkladı. 
Son deprem ise 17.02’de oldu. Depremin büyüklüğü ise 4,7.

PEKİ UZMAN İSİMLER NE DİYOR? 

Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamada, ‘Sisam Adası güneyinde 4,8 ve 5,3 deprem oldu. Geçen gün de burada olmuştu. Deprem buradaki graben yapıları ile İzmir-Balıkesir yanal atımlı fay zonunun etkileşim alanında. Bu depremler Helen ve ilişkin Strabo- Pliny fay zonundaki hareketlerle tetikleniyorlar. ‘ ifadelerini kullandı.

Bir açıklama daha yapan Görür, ’Kuşadası güneyinde 4 ve 5 mertebelerinde depremler oluyor. Aynı yerde oldukları için kimileri artçı olabilir. Helen yayı ile Plini-Strabo fay zonu etkileşimi sonucu Anadolu Levhası üzerindeki Ege bölgesinde gerilmeler artıyor ve bu da irili ufaklı depremlere neden oluyor.’ dedi.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy da yeni fay hattına dikkat çekerek, ‘ Sisam adasının güneyinde fayda meydana gelen depremler, özellikle M5.1 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün yeri 2020 Depreminin artçısı değil ve Kuşadası körfezi faylarıyla bir ilgisi yok. Yani yeni bir yer’ açıklamasında bulundu.