Kız Kulesi’nin görüntüsü sosyal medyanın gündemine oturmuştu! Resmi açıklama geldi

70 Punto Türkiye

Kız Kulesi’nin görüntüsü sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Kız Kulesi’nin görüntüsüyle ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada, ’Evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte.’ denildi.

İstanbul’un sembol yapılarından olan Kız Kulesi, eylül 2021 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alındı. Etrafına perde çekilen kulenin açılış tarihi henüz açıklanmamışken bugün sosyal medyada yayılan bir video tepki çekti. Videoda Kız Kulesi’nin olmadığı yansıdı. Konuyla ilgili resmi açıklama geldi. 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

KAMUOYUNA DUYURU 

1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının  depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır