Yargıtay’dan Canan Kaftancıoğlu kararı! Siyasiler ne dedi?

70 Punto Türkiye

Son dakika haberine göre, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 5 ayrı suçtan verilen kararla ilgili temyiz incelemesini tamamladı. 3 suçtan verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası onandı. Canan Kaftancıoğlu’na ayrıca siyasi yasak getirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da il binasında açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, 21 Mayıs’taki ‘Milletin Sesi’ mitinginin Bursa’dan İstanbul’a alındığını belirtti. Siyasilerden de peş peşe Canan Kaftancıoğlu açıklaması geldi. İşte tüm detaylar…

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Kaftancıoğlu yargı kararını öğrendikten sonra yaptığı açıklamada, “Burada mesele Canan Kaftancıoğlu’na ne ceza verildi, nasıl verildi meselesinin ötesinde bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil, 84 milyon için hukuku ve hukukun üstünlüğünü yeniden sağlayıncaya kadar her şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu bir paylaşım yaparak tüm milletvekillerini İstanbul il binasına çağırdı. 19.00’da açıklama yapan Kılıçdaroğlu, 21 Mayıs’ta Bursa’da yapılacak mitingin İstanbul’a alındığını duyurdu. Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulundu:

KILIÇDAROĞLU: CANAN CESURDUR, CANAN YÜREKLİDİR

Her bir vatandaşın onuruyla ve özgürce yaşayabileceği bir ülke yaratacağız. En karanlık anın şafağa en yakın anın olduğunu biliyoruz, hep birlikte seslendiriyoruz. Erdoğan biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin iyiye gideceğini bu zulmün de son bulacağını bir kez daha huzur ve sükunetin bu ülkeye geri geleceğini biliyoruz. Bütün bu acımasızlıkla senin zayıflıklarından doğuyor. Sen zayıfsın biz güçlüyüz. Cezalandırmaya çalıştığın Canan’ın arkasında bir dolu halk var. Canan cesurdur, Canan yüreklidir. 21 Mayıs’ta Bursa’da miting yapacaktır. Artık mitingin adresi İstanbul’dur. İstanbul’da yapacağız. Zalimin zulmü karşında asla geri adım atmayacağız. Hiç endişe etmeyin. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

AK Parti MKYK toplantısı sonrası açıklama yapan sözcü Ömer Çelik, “Dosyanın içini ne ben bilirim, ne CHP’nin siyasetçileri. Daha karar yayınlanır yayınlanmaz, sosyal medyadan tuttular, Cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, partimizi suçlamaya başladılar. Bu mesele, dosyanın içini ben bilmediğim gibi kendilerinin de bilmediği bir mesele. Hukukçular çıksın görüşlerini söylesinler.” dedi.

SİYASİLERDEN PEŞ PEŞE MESAJLAR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek.

Deva Parti Genel Başkanı Ali Babacan: Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından Canan Kaftancıoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! “Adalet bir gün herkese lazım olur”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Canan Kaftancıoğlu’yla geçmişte aynı partide siyaset yaptık, farklı taraflarda bulunduk. Görüşlerinin birçoğuna katılmasam da verilen ve siyasi yasak içeren karar hukuki ve vicdani değil, tamamen siyasidir. Yargının siyasi karar alması bu ülkeye yapılan en büyük kötülüktür.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: CHP, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza aynı zamanda TDP il başkanına verilmiştir, bütün siyasi partilerin il başkanlarına verilmiştir, bu ceza demokrasiye verilmiştir. Sayın Erdoğan ve Ak Parti, bugün geldikleri noktayı demokrasinin kurum ve kurallarına borçlu olduklarını unutmasınlar. Ülkeyi yöneten iktidar her rejimde vardır, rejimi demokrasi yapan muhalefetin var olmasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:CHP İl Başkanımız İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezalar ne hukuken ne de vicdanen kabul edilebilir. Elbet bu devran dönecek. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün galip geleceği günler yakın.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Bir saat adaletle hükmetmek, bin sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” Sn. Canan Kaftancıoğlu’na verilen karar vicdanlarda hukukun değişmez evrensel ilkeleriyle değil, maalesef siyasetle yer etti.Hukuk haktır. Gençlerimize bırakacağımız en büyük miras adaletle hükmetmektir.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu: Türkiye’de siyaset yasaklarla, sindirmeyle değil; ifade özgürlüğü ve tartışma kültürüyle gelişebilir. Devletin adalet mekanizması, siyasetin üzerinde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor. Bu duruma karşı Mevkidaşım Canan_Kaftancıoğlu’nın yanındayım.

Bir cevap yazın