Dünya Katy Perry’i konuşuyor! Gözüne ne oldu? Uzman isim açıkladı

Dünya

Dünya ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin sahnede yaşadığı olayı konuşuyor. Gözlerinden birini açık tutmakta zorluk çeken yıldızın rahatsızlığını Uzman Doktor Ceyhun Gümüş’e sorduk.

70 Punto/ Saniyeler içinde binlerce kez paylaşılan videoda yıldız şarkıcının gösterinin ortasında gözlerinden birini açmak için mücadele ettiği görülüyor. Katy Perry daha önce yaptığı açıklamada sağ gözünde tembel göz olarak bilinen rahatsızlığının bulunduğunu açıklamıştı.

TEDAVİSİ SEBEBİNE BAĞLI

Bu rahatsızlığın ne anlama geldiğini sorduğumuz Uzman Doktor Ceyhun Gümüş şu yanıtı verdi: Göz tembelliği( ambliyopi) gözde herhangi bir fonksiyonel ve sinirsel bir anomali olmadan , tek veya çift taraflı görme keskinliğinin azalması durumudur. Genel popülasyonda görülme sıklığı %1-1.5 dur. Doğuştan olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda başka etyolojik faktörlere bağlı olarak gelişebilir .

Tedavisi var, sebebine bağlı. Bir çeşit değil sadece. Sebebi ortadan kaldırılınca hastalık da ortadan kalkıyor. Göz antrenmanı yapmak gibi, Tek gözü kapatıp , tembel olanla bakmaya zorlamak gibi.